Stát si na solárníky najal advokáty z Havel & Partners

Ministerstvo průmyslu a obchodu si najalo přední advokátní kancelář Havel & Partners, aby mu pomohla ve sporech s vlastníky fotovoltaických parků.

Stát si na solárníky najal advokáty z Havel & Partners
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Podle smlouvy zveřejněné v registru smluv mají externí právníci radit státu s tím, jak vyřídit odvolání podaná proti rozhodnutím Státní energetické inspekce. Ta ověřuje, zda množství elektřiny vykázané výrobci skutečně odpovídá možnostem instalovaných panelů, a tedy jestli producenti neoprávněně nečerpají příliš vysoké dotace. 

To se často stává třeba tehdy, když vlastník elektrárny nahradí starší panel novým, výkonnějším, podporu však má historicky schválenou na starý panel. Občas doinstalují majitelé bez povolení i několik panelů navíc. Několik sporů však inspekce vede i ohledně toho, zda byla vůbec elektrárna zapojena do sítě oprávněně. Solárníci se proti uděleným pokutám často odvolávají a soudní spory se pak vlečou dlouhá léta.

Vedle toho má Havel & Partners státu radit třeba také s energetickou efektivitou. Maximální hodnota zakázky je stanovena na jeden milion korun.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit