Stát podpoří maloobchod na venkově. Dotace mohou jít na mzdy či nájem

Tři miliony korun ročně vyčlenil stát pro nový dotační program Obchůdek 2021+. Peníze jsou určeny na pokrytí nákladů prodejen potravin v malých obcích.

Stát podpoří maloobchod na venkově. Dotace mohou jít na mzdy či nájem
Za sortiment řemeslných piv družstevní prodejny v Potštejně by se nemusela stydět ani pražská pivotéka. Vedle domácího Clocku nabízí třeba produkty sociálního pivovaru Neratov. | Tomáš Novák týdeník HROT

Pandemie koronaviru a s ní spojené omezení cestování poukázaly na význam malých venkovských krámů pro zásobování obyvatel. Jejich fungování je však často na hraně ekonomické rentability. Provozovatelé obchůdků, především obchodní družstva, proto už několik let volají po pomoci státu. Té se nyní dočkají. 

Podle Miluše Trefancové z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu připravil resort nový dotační program Obchůdek 2021+ financovaný z národních zdrojů, který by měl odstartovat letos ve třetím čtvrtletí. „Z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu bude možné financovat provozní výdaje jako mzdy, energie či nájmy,“ upřesnila Trefancová.

Peníze mohou čerpat provozovatelé prodejen v obcích do tisíce obyvatel, pokud v obci neexistuje jiná prodejna. To platí i pro části obcí do tří tisíc obyvatel, pokud počet obyvatel dané části rovněž nepřesahuje tisícovku. V balíku jsou celkem tři miliony korun ročně, přičemž částka na jednu prodejnu je omezena na sto tisíc. Kofinancovat ji může i kraj.

Vedle státu podporují maloobchod na venkově také samotné obce, třeba formou zvýhodněného nájemného. Dotační programy už dříve zřídilo i několik krajů, jako třeba Vysočina, Pardubický či Jihomoravský kraj. Krajská zastupitelstva v reakci na pandemii objem prostředků pro vesnické prodejny rovněž nezřídka navyšovala.

Jak se dařilo venkovským prodejnám v době koronavirových omezení a jaké změny pandemie nastartovala, si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 26. dubna.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní