Stát jako hoteliér. Vlastní desítky hotelů i lázně

Ministerstva i další úřady spravují mnoho rekreačních nemovitostí, často na lukrativních místech. Prodávat se jim nechce.

Stát jako hoteliér. Vlastní desítky hotelů i lázně
Hotel Spiritka patří pod ministerstvo vnitra a jeho hlavní náplní je organizace služebních akcí resortu nebo ubytování zahraničních hostů. | Tomáš Novák týdeník HROT

Nákladná rekonstrukce hotelu Thermal, která má vyjít na zhruba půl miliardy korun, často slouží ministryni financí k vlastní sebepropagaci. Alena Schillerová jako by se občas proměnila v designérku hotelových interiérů, na webu se chlubí fotkami opravených a nově vybavených pokojů. 

Hotel Thermal byl přitom v letech 2018 i 2019, tedy ještě v době předcovidové, ve ztrátě vyšší než deset milionů korun. Jinými slovy, státu se vlastnictví tohoto karlovarského ubytovacího zařízení rozhodně nevyplácí. I přes několik slibů v minulosti se ale politikům nechce jej privatizovat.

Totéž se týká desítek dalších hotelů, lázeňských domů či rekreačních středisek, které patří především ministerstvům obrany a vnitra. Oba resorty svou hoteliérskou činnost obhajují tím, že rekreaci vojákům, veteránům nebo policistům zajišťovat musejí. A že v soukromých hotelech by to vyšlo dráž.

Už v minulých letech se úřady dušovaly, že se velké části své hoteliérské činnosti vzdají a nepotřebné hotely prodají. Pomoci s tím má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten ale loni prodal jedinou podobnou nemovitost. Letos má v nabídce jen zchrátralý hotel Mercur v centru Mariánských Lázní.

Více o hospodaření státních hotelů nebo lázní se dočtete v aktuálním čísle týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní