Startupům zapadá hvězda

Nejvíce trpí mladé firmy z oblasti cestování, médií a služeb

Startupům zapadá hvězda
ilustrační foto | Profimedia.cz

Kdysi dokonale naleštěný investorský hit jménem startupy začíná jevit první známky koroze. Mladé firmy z oblastí coworkingů, médií nebo fintechů začaly ze všech společností nejvíce řešit potíže spojené s koronavirovou krizí. Opatrní navíc začali být i někteří investoři, takže start nových projektů je ohrožen.

Filip Mikschik je šéfem firmy StartupJobs, která se specializuje na vyhledávání personálních talentů pro tuzemské startupy. Čísla jeho portálu, které má týdeník Hrot exkluzivně k dispozici, přesně odrážejí, co se ve startupové scéně děje. Co se týká propadu nabízených pozic, začaly strádat mladé firmy orientované na cestování (-81 procent), média (-73 procent), služby (-59 procent) a fintech (-52 procent). „Na začátku krize přišel paralyzující šok. Firmy přestaly nabírat. Trh se na určitou chvíli úplně zmrazil. V reakci na poklesy tržeb a na všeobecně ne úplně světlé vyhlídky začaly startupy, stejně jako jiné firmy, propouštět. To způsobilo, že se situace na trhu práce úplně obrátila. Před krizí se totiž zaměstnavatelé o dobré lidi prali – přebíjeli se různými benefity a kandidáti přebírali nabídky,“ popisuje Filip Mikschik.

Nyní se podle něj začíná situace uklidňovat, i když nálada je stále opatrná. Rostou jen tradiční tahouni, jako oblast počítačových her nebo vzdělávání.

Krize podle něj celý obor startupů promění. Ubude třeba počet zaměstnanců ochotných jít do rizika mladé firmy. „Lidé teď budou rádi za stabilnější práci, kterou budou také preferovat,“ popisuje Mikschik. Změní se ale i startupy samotné. Co se týká zaměstnanců, budou vybíravější. Pro mnoho z nich je totiž současný stav signál k automatizaci a zmenšení potřeby pracovní síly. Častější budou také částečné úvazky, práce z domova a podobně. Naopak investoři jsou podle Filipa Mikschika zvyklí na riziko a od startupů hromadně ruce dávat nebudou. Na předkrizovou úroveň by se tak mě obor vrátit ještě letos, pokud nepřijde druhá vlna pandemie.

Karel Obluk, investor a bývalý ředitel AVG, je v tomhle trochu skeptičtější. „Investoři jsou teď rozhodně opatrnější. I nadále se budou rozmýšlet, zda investovat do nového startupu, nebo si raději peníze šetřit na podporu toho, ve kterém už nějaký podíl mají. Situaci navíc komplikuje nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomické situace, protože jakékoliv výhledy a předpovědi se mění téměř každý den,“ vysvětluje nynější partner ve společnosti Evolution Equity.

Na začínající firmy navíc podle Obluka stát úplně zapomněl. „Startupy a menší firmy v drtivé většině nedosáhly na jakoukoliv formu podpory. Vláda v tomto zejména ve srovnání se zeměmi na západ od nás naprosto selhala. Přistupuje k malým podnikatelům s podezřívavostí a pomáhá jim velmi málo, pokud vůbec,“ říká. Podle něj to může negativně ovlivnit chuť lidí pouštět se do podnikání. Pokud se zpomalí dynamika vzniku nových firem, v konečném důsledku to pocítí celá česká ekonomika.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní