Vybrané články
z týdeníku The Economist

Šťára FBI u Trumpa vyvolala politickou bouři

Vyšetřovatele přivedlo do exprezidentova floridského sídla Mar-a-Lago pátrání po dokumentech, které zřejmě vynesl z Bílého domu

Šťára FBI u Trumpa vyvolala politickou bouři
Donald Trump | Profimedia.cz

Razie FBI, jež v pondělí 8. srpna proběh­la v Mar-a-Lago, floridském domě Donalda Trumpa, svědčí o tom, že vyšetřování jeho činnosti po odchodu z Bílého domu nabralo dramatický spád. Bezprecedentní přítomnost vyšetřovatelů v sídle bývalého prezidenta – jenž navíc zvažuje, že by znovu kandidoval – vyvolala pobouření jak samotného Trumpa, tak jeho příznivců, kteří se ji snaží politicky využít.

Vyšetřování se týká materiálů, které si mohl Trump po skončení mandátu nelegálně přinést z Bílého domu na Floridu. Jedná se tedy o další záležitost, která stojí mimo právní tahanice, jimž už nějakou dobu čelí – vyšetřování ministerstva spravedlnosti ohledně Trumpových snah zvrátit volební porážku z listopadu 2020, civilní žaloby na jeho newyorské podnikatelské aktivity a trestní stíhání ve věci volebního podvodu v Georgii.

Federální úřad pro vyšetřování (jehož šéfa Christophera Wraye mimochodem jmenoval v roce 2017 sám Trump) ani ministerstvo spravedlnosti razii nijak nekomentovaly, a tak je jediným zdrojem informací sám vyšetřovaný. „Můj krásný domov, Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě,“ napsal Trump v pondělí 8. srpna ráno, „momentálně přepadla, obléhá a okupuje velká skupina agentů FBI.“ Trump byl v té době v New Yorku. O razii ho informoval jeho syn Eric, který Fox News také sdělil, že FBI přišla s povolením k prohlídce v souvislosti s pátráním po prezidentských záznamech. Trump dodal, že mu federální agenti při prohlídce domu vypáčili sejf (podle jeho syna byl údajně prázdný).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit