Sport pláče, Hnilička se směje

Hniličkovy zářezy škodí už tak dost poškozenému obrazu českého sportu i jeho státní podpory. Jak dlouho ještě?

Sport pláče, Hnilička se směje
Třetí gólman z legendárního Nagana, na kterého nezbyla zlatá medaile, a nyní šéf Národní sportovní agentury. Milan Hnilička šlape politikou, jako by si zapomněl zout brusle a sundat betony. | Hynek Glos

Sport a politika k sobě měly od nepaměti blízko. Sportovní gladiátoři se často stávali a stávají ikonami toho či onoho pochybného režimu či podporovateli toho či onoho pochybného politika.

Nedávný incident v teplickém hotelu Prince de Ligne, kde navzdory vládním opatřením merendili politici a policisté, upozornil na jednu takovou ikonu. Hokejového gólmana, poslance ANO a šéfa Národní sportovní agentury (NSA) Milana Hniličku. Ten je trnem v oku pro ryzí účelovost, s níž ke svému angažmá přistupuje. Přišel do politiky, aby vybudoval nový systém státní podpory sportu. Přesněji řečeno, aby jej vybudoval sám pro sebe a pro svého stranického šéfa, který z něj těží hned třikrát: je tím, kdo do politiky přivedl bojovníka za sport, politikem, kterému leží na srdci tělesné zdraví lidu, podnikatelem, jenž má k vlivovým strukturám kolem sportu blízko.

Aby zakryli tuto účelovost, rozhodli se Babiš s Hniličkou předložit novelu zákona o podpoře sportu jako poslanecký návrh. Od začátku bylo zřejmé, že zřízení NSA jako dalšího úřadu, o kterém bude rozhodovat sám premiér, rozdělí politickou scénu. I ve stanovisku vlády bylo uvedeno, že návrh dostatečně nevysvětluje, proč by měl vznikat nový ústřední správní úřad, když existují cesty mnohem méně finančně náročné. Kritiku vyvolaly plat šéfa NSA i umožnění jinde vyloučeného souběhu poslaneckého mandátu s vedením takového úřadu. Opozice upozornila i na pravidla, která činí proces rozdělování financí překombinovaným a netransparentním. Senát návrh zamítl. Zelenou mu však dali poslanci, kteří veto těsnou většinou 102 hlasů přehlasovali.

Vlivová organizace

NSA vznikla v roce 2019. Momentálně má 80 zaměstnanců. Její součástí je i Národní rada pro sport, která je oficiálním poradním orgánem předsedy NSA. Členy rady jsou významní sportovci v čele se Špotákovou, Jágrem, Neumannovou a Železným, vlivní bafuňáři jako Jansta nebo Malík, ikonické postavy sportovní krajiny, ale i ryzí politické figury jako vlivný starosta Náchoda Birke či exhejtmanka Mračková Vildumetzová.

Na první pohled jde spíše o vlivovou a síťovou organizaci než o reálného propagátora rozvoje sportu a zdravého životního stylu. Hlavní funkcí NSA je rozdělování dotací na sport, jejichž výše v roce 2021 dosahuje 11,7 miliardy korun. Na rozdíl od organizací typu rakouské Österreichischen Bundes-Sportorganisation nesdružuje jednotlivé národní federace, sportovní kluby a nadřazené asociace a v pravém slova smyslu nehájí jejich zájmy.

NSA zahájila činnost v únoru 2020. Od počátku se musela potýkat s covidovou krizí, která tvrdě dopadla na sport jako celek. Spousta akcí byla zrušena, soutěže přerušeny, penězovody omezeny. Mnozí sportovci se ocitli na hraně životní existence. Ještě více dopadla opatření na výkonnostní sport. Je vcelku pravděpodobné, že mnozí aktivní sportovci se již ke svému sportu nevrátí. Zvláště to bolí u dětí a teenagerů. NSA mohla právě v této chvíli ukázat svůj význam. Opravdu zabojovat o racionalizaci pravidel a své penězovody nasměrovat tam, kde je to nejvíce potřeba – do reálné podpory pohybu. Možná se to i stalo, ale veřejnost o tom nemá ani ponětí. Zato spousta lidí dobře ví, že NSA více než deseti miliony spolufinancovala dva tenisové turnaje, jejichž konání bylo na hraně, ne-li za ní, a jejichž obsazení bylo v posledku spíš blamáží než demonstrací, že sport žije.

Kuželky a zástupci

Hnilička od začátku roku kupí jeden zářez za druhým. Začal průzkumem popularity sportů, tedy jednoho z oficiálních kritérií pro rozdělování státní podpory. Informace, že nejpopulárnějším sportem je bowling a kuželky a střelba z kuše je atraktivnější než florbal, bylo možné přijmout s úsměvem. A také jako potvrzení absurdity tohoto kritéria.

Účast na narozeninové party severočeského bosse Bendy byla proti tomu jiným kalibrem. Hnilička se sice vzdal poslaneckého mandátu, ale odmítl odstoupit z funkce šéfa NSA, k čemuž jej vyzvali premiér Babiš i ministr Plaga. Vše pak korunoval, když ve stadiu klinické manažersko-politické smrti odvolal dosavadní a jmenoval své nové zástupce.

S přispěním Josefa Mrklase.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní