Spor v NATO. Erdoğan varuje Řeky před militarizací Středomoří

Tureckému autoritářskému prezidentovi se nelíbí, jakým způsobem vystupuje Řecko v Egejském moři, kde má řadu ostrovů. Země se také hádají o ložiska plynu. Obě jsou dlouholetými členy NATO.

Spor v NATO. Erdoğan varuje Řeky před militarizací Středomoří
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | foto Shutterstock.com

Tureckého autokratického vůdce Recepa Tayyipa Erdoğana dlouhodobě rozčilují Athény, které ovládají východní Středomoří, Egejské moře. Kritizuje údajnou militarizaci ostrovů, jež jsou v blízkosti tureckého pobřeží. Zmiňuje turisticky oblíbené destinace, ostrovy Rhodos, Kos a Lesbos.

„Varuji Řecko, aby se vyhýbalo snům, činům a prohlášením, kterých bude litovat. Vzpamatujte se,“ vzkázal vzletným jazykem spojencům ze Severoatlantické aliance. Athénám zlomyslně připomenul sto let starý konflikt, kdy Řecko v letech 1919 až 1922 napadlo oslabenou osmanskou říši. Země nakonec konflikt prohrála a přišla o území v Malé Asii.

Turecký prezident tvrdí, že Řekové protiprávně militarizují ostrovy v Egejském moři a že se Ankara „svých práv“ v oblasti východního Středomoří nikdy nevzdá. Výpad přichází jen několik týdnů poté, co kritizoval řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise, že se snažil v Bílém domě zablokovat americkou dodávku a modernizaci stíhaček F-16 do Turecka.

Erdoğan své výhrůžky vůči nenáviděnému sousedovi vznesl na závěr vojenského cvičení EFES 2022, jež se konalo v tureckém přístavu İzmir (řecky se nazývá Smyrna, o tuto oblast přišlo Řecko právě před sto lety). 

„Vyzýváme Řecko, aby přestalo vyzbrojovat ostrovy, které mají nevojenský status, a jednalo v souladu s mezinárodními dohodami,“ zdůraznil turecký autokrat s dovětkem, že si nedělá legraci. Athény podle něj porušují mezinárodní smlouvy z roku 1923 a 1947, ve kterých se země zavázala, že nebude militarizovat ostrovy v Egejském moři.

Vojákům slíbil, že jeho země bude nadále pokračovat v kontroverzním průzkumu ložisek zemního plynu ve Středozemním moři ve vodách, které si nárokují Řecko a Kypr. Tuto praxi už dříve odsoudila Francie. 

Turecký prezident nepřímo naznačil, že je ve hře turecká vojenská intervence. „Pokud Řecko porušování smluv nezastaví, bude suverenita ostrovů předložena k diskusi,“ řekl. Athény do Ankary vzkazují, že si nesprávně vykládá mezinárodní smlouvy z minulosti. Výhrůžky z turecké strany naopak ospravedlňují kroky Řecka na svou obranu. 

Mluvčí řecké vlády Jannis Oikonomou označuje slova tureckého prezidenta za provokaci, na kterou bude řecký kabinet reagovat s klidem. Řecko naopak vylepšuje svou geostrategickou pozici a zvyšuje „odstrašující schopnost“. 

Je pravda, že Řecko vydává na obranu největší podíl HDP ze všech zemí Aliance včetně Spojených států. Je to 3,6 procenta, Turecko je na 1,6 procenta. 

Erdoğan rovněž připomenul západním spojencům, že se mají vyhýbat podpoře kurdských jednotek na jihu Turecka a v Sýrii. To je také jedna z hlavních námitek Turecka proti přijetí Švédska a Finska do NATO.