Spor o Oleo Chemical: Ravak ostrouhal

Vrchní soud v Praze definitivně schválil reorganizaci jediného českého výrobce biopaliv druhé generace Oleo Chemical.

Spor o Oleo Chemical: Ravak ostrouhal
Oleo Chemical | Archiv

V právní bitvě započaté v roce 2011 se majitelé příbramského producenta koupelnového zařízení Ravak Jindřich Vařeka a Jiří Kreysa jako věřitelé původních vlastníků Olea pokusili nabíhající fabriku vlastnicky ovládnout.

Když se jim to nepodařilo, začal usilovat o její bankrot Temperatior Gregorze Hóty. Úspěšně. Před devíti lety Temperatior zajistil financování Olea a zásadně modernizoval provoz společnosti.

Firma přesto v roce 2017 skončila v insolvenčním řízení, také kvůli neustávajícím atakům a kriminalizaci původních vlastníků, když jeden z nich skončil ve vězení. Dlužník a významná část věřitelů prosadili reorganizaci, přičemž Temperatior měl za ovládnutí fabriky zaplatit čtyři sta milionů korun.

Pak ale přišel urputný odpor Ravaku. Obrovské množství zpochybňování uplatněných pohledávek, neustále odvolávání se, dovolání a žaloby k ústavnímu soudu prodloužilo spor až na tři roky.

Podle informací týdeníku Hrot Temperatior v průběhu sporu nabízel Ravaku odkup jeho pohledávky za cenu, která by významně převýšila jeho slibovaný výnos z reorganizace, nicméně Jiří Kreysa (Jindřich Vařeka v průběhu soudního řízení zemřel) nabídky opakovaně odmítal.