Spor o nikotin: Škodí náhražky stejně jako cigarety?

Letos to bude 530 let, co si první Evropan zapálil cigáro. O škodlivosti tabáku se ale začalo mluvit až teprve v polovině minulého století

Spor o nikotin: Škodí náhražky stejně jako cigarety?
Evropany naučili kouřit tabák indiáni. Na následky konzumace cigaret zemřelo dle některých odhadů víc Evropanů, než kolik původních obyvatel zahubili kolonizátoři. | Profimedia.cz

Luis de Torres nejprve se zájmem sledoval, jak indiá­ni vloží do úst smotek podivných hnědých listů a poté k jeho špičce přiloží rozpálenou větev. Vtáhnou, vyvalí se oblaka namodralého dýmu, poté už jen spokojeně natahují a vydechují kouř, který má tentokrát šedou barvu. Po chvilce váhání Torres indiány napodobil. Prvotní podivnou chuť dýmu v ústech vystřídal nezvyklý, ale velmi příjemný pocit, po pár vteřinách ustoupilo i mírné točení hlavy.

Tak nějak mohly vypadat okamžiky, kdy první Evropan okusil tabák. Stalo se na Kubě, kam Torres doplul s objevitelskou výpravou Kryštofa Kolumba, na počátku listopadu roku 1492. Torres měl v expedici, která původně vyrazila hledat nové obchodní cesty a příležitosti v Asii, fungovat jako tlumočník.

Kouření vysušených tabákových listů zachutnalo většině členů Kolumbovy výpravy, a ta se tak novou „pochutinou“ dostatečně předzásobila, než vyrazila na další objevitelské cesty. Už bez Tor­rese, který s dalšími 38 členy posádky na Kubě zůstal a pomohl založit první evropskou kolonii v Americe.

Torres pak během několika let pobytu na Kubě údajně zázračně zbohatl, mimo jiné i na dovozu tabáku do Evropy. Tažení tabáku Evropou, potažmo celým světem, mohlo začít. Tato kratochvíle přitom podle odborníků byla hlavní příčinou smrti většího množství lidí, než kolik evropští kolonizátoři zabili původních obyvatel při svém „objevování“ Ameriky. Seznam obětí tabáku přitom ještě není konečný.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit