Spor na magistrátu. Koalice se hádá o bydlení

Už letos se měly začít stavět první družstevní byty pod taktovkou pražského magistrátu. Piráti a Praha sobě ale ze slibů couvají.

Spor na magistrátu. Koalice se hádá o bydlení
Výstavba družstevních bytů je klíčový projekt radní Hany Marvanové. Nyní jsou plány v ohrožení kvůli neshodám v koalici na magistrátu. | Tomáš Novák týdeník HROT

Koalice ve vedení hlavního města, z níž už dávno vyvanula povolební idyla, řeší další spor. Piráti a Praha sobě na jedné straně a TOP09/STAN na straně druhé se tentokrát přou o projekt družstevního bydlení. 

Jde o jednu z programových priorit „topky“, která má zajistit výstavbu ročně až několika stovek nových družstevních bytů na městských pozemcích. Kvůli výhradám zbylých dvou koaličních partnerů je ovšem budoucnost záměru nejasná. A politici z TOP09/STAN pochopitelně ohrožení jednoho ze svých vlajkových projektů nesou nelibě.

Přetahovaná o návrh radní Hany Marvanové, která má v koalici za STAN na starosti bydlení a stěhování prvních družstevníků slibovala ještě do konce volebního období, se táhne už několik měsíců. A to přes skutečnost, že koalice předběžnou vizi schválila už loni v červnu.

Poprvé se situace vyhrotila na konci minulého roku. Šlo o zdánlivou banalitu: Má jako první zasednout komise pro družstevní bydlení, nebo je nejprve třeba zadat hloubkovou analýzu? Marvanová razila druhou variantu, primátor Zdeněk Hřib tu první. Po několika ostřejších vyjádřeních do médií se rozepři podařilo utlumit a analýza je už dnes na světě. Právě kvůli ní se ale rozhořely vášně znovu. Proč se pražští politici hádají tentokrát?

Družstva pro střední třídu

Pro připomenutí – idea výstavby družstevních bytů, na níž by se podílel pražský magistrát, vznikla už před volbami v roce 2018. Měl to být jeden z klíčů k řešení kritické situace s bydlením v hlavním městě. Ceny nových bytů v metropoli kvůli pomalé a komplikované výstavbě za posledních několik let zdražily o třetinu. Metr čtvereční dnes vyjde v průměru na více než 100 tisíc korun. Pro střední třídu je tak bydlení v hlavním městě v podstatě nedosažitelné.

Hana Marvanová, která se jako advokátka tématice družstev dlouhá léta věnuje, přišla s návrhem inspirovaným i zahraniční praxí: Využít volné městské pozemky a postavit na nich družstevní byty. „Fungovalo by to tak, že by magistrát poskytl vybrané parcely, vysoutěžil partnera a dodavatele a společně s nimi založil družstvo. To by si pak vzalo úvěr a postavilo bytový dům. Nájemníky by byli lidé ze střední třídy, kteří na bydlení v Praze dnes nedosáhnou. Stanovili bychom limit příjmů, aby byty neskupovali investoři. Družstevní výstavba by byla o třetinu levnější, ale nikdo by nic nedostal zadarmo,“ vypočítává výhody svého plánu radní.

Nižší ceny by družstvo podle Marvanové dosáhlo především díky tomu, že by nemuselo stavební pozemek kupovat. Od magistrátu by dostalo takzvané právo stavby a parcelu by odkoupilo až například za 30 let, po splacení úvěru. Na rozpočtu stavby bytového domu se právě pozemek podílí dvaceti až třiceti procenty – odtud ona úspora. Cenu by navíc stlačilo i to, že by družstevníci stavěli bez ziskové marže, kterou si účtují soukromí developeři.

Sleva nebude zadarmo

Právě v otázce cen se ale názory v koalici rozcházejí. Radní Adam Zábranský, který má na magistrátu bydlení v gesci za Piráty, tvrdí, že tak výrazná úspora je iluzí. „Analýza počítá s tím, že bude postaveno celkem devět tisíc metrů bytové plochy. Cena výstavby má činit 589 milionů korun. Celkové náklady tedy dosahují 65,5 tisíce korun za metr čtvereční bytu,“ počítá Zábranský. To je sice opravdu zhruba o třetinu méně, než je tržní průměr, podle radního ale kalkulace nepočítají právě s cenou pozemku. I za ten totiž jednou družstvo bude muset zaplatit.

Další výtky k propočtům projektu spočívají v obavách ze spekulací s byty nebo ve způsobu založení družstva. „Celý konstrukt zakládání družstva městem, vysoutěženým partnerem a třetí osobou se jeví jako zbytečně komplikovaný,“ kritizuje Zábranský. Pirátům a hnutí Praha sobě se nelíbí ani fakt, že by na poskytnutí pozemků město z krátkodobého pohledu nic nevydělalo.

Radní Marvanová kritiku odmítá. Obavy ze spekulací s družstevními podíly jsou prý liché – magistrát by do smluv s družstevníky zanesl předkupní právo na jejich podíly pro případ, že by je chtěli prodat. Pravdou podle ní není ani to, že by Praha z poskytnutí pozemků nic neměla. „Jednou z podmínek by bylo, aby třetina bytů v každém projektu připadla městu. To by je pak podnajímalo vybraným skupinám lidí,“ vysvětluje Marvanová.

Do finálního hlasování o návrhu na magistrátu zbývá ještě asi měsíc – rozhodnout se má v červnu. Třetina pražské koalice TOP09/STAN tvrdí, že neskládá zbraně a stále věří, že se družstevní výstavba nakonec rozběhne. „Považuji to za lepší variantu, než je třeba vlastní městský development. Město nebude umět stavět,“ uzavírá Marvanová.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní