Vybrané články
z týdeníku The Economist

Špinavá pravda o bitcoinu

Těžba kryptoměny v Číně spotřebuje v roce 2024 stejně energie jako celá Itálie.

Špinavá pravda o bitcoinu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Nedávné IPO firmy Coinbase ukázalo, že kryptoměny mají spoustu fanoušků. Existují však i jejich odpůrci. Obzvlášť ekologům dělá těžkou hlavu množství energie, které těžba bitcoinu spotřebovává. Skupina akademiků pod vedením Kuan Ta-poa z Univerzity Čching-chua a Wang Šou-janga z Čínské akademie věd zkoumala ve studii zveřejněné v časopise Nature Communications množství energie, které v Číně spotřebuje bitcoin. Dospěli k závěru, že pokud nevzniknou žádné legislativní mantinely, bude v roce 2024 bitcoin představovat „zásadní“ překážku dekarbonizace čínské ekonomiky.

Jako Alenka v říši divů

Energetický „hlad“ bitcoinu pramení přímo z jeho podstaty. Před centralizovanými záznamy dává přednost „blockchainu“, databázi transakcí, jež je rozdělená mezi uživatele. Blockchain udržují „těžaři“, kteří potvrzují transakce tím, že se snaží rozlousknout matematické hádanky, jež se těžko řeší, ale snadno ověřují. Každý úspěšně vytěžený blok informací přináší odměnu, aktuálně 6,25 bitcoinu (přes osm milionů korun). 

Systém upravuje obtížnost hádanek, aby zajistil, že v průměru každých deset minut vznikne nový blok. Vysoké ceny bitcoinu se starají o to, že se na honbu za těžařskými odměnami vyplatí využívat větší počítačový výkon – a tím pádem i víc elektřiny. Automatické stabilizátory bitcoinu na to reagují zvýšením matematické obtížnosti. Stejně jako Červená královna v Alenčině říši divů i těžaři zjišťují, že běží čím dál rychleji, ale stejně stojí na místě.

Navzdory demokratickým ambicím, které měna vykazuje, se těžbě věnuje jen hrstka techniků. A přibližně 70 procent těžby probíhá v Číně. 

Výzkumníci se s použitím ekonomického modelování pokusili zjistit, kolik uhlíku se při této práci nepráci spotřebuje. Dospěli k závěru, že pokud nebude těžba bitcoinu nijak regulovaná, v roce 2024 spotřebuje tolik energie jako celá Itálie nebo Saúdská Arábie. Roční objem uhlíkových emisí, 130 milionů tun, bude odpovídat tomu, co vyprodukuje Nigérie. 

Už teď jako Kazachstán

Podobná čísla je zapotřebí brát se značnou rezervou. Bitcoinová spotřeba energie zásadním způsobem závisí na jeho ceně, jež výrazně kolísá. Autoři studie předpokládají, že cena bude dlouhodobě růst, neboť tempo vytváření nových bitcoinů je nastavené tak, aby se co čtyři roky o polovinu zpomalilo. Skutečnost se beze všech pochybností ukáže jako mnohem složitější. Celkový obrázek – že je bitcoin pěkně špinavý byznys – však odpovídá závěrům dalších studií. Jeden z často citovaných modelů využívajících veřejně dostupná blockchainová data předpokládá, že celosvětová spotřeba bitcoinové energie už teď odpovídá Kazachstánu a uhlíková stopa kryptoměny je srovnatelná s tou hongkongskou.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.