Spermobanky: Černý trh s bílými dětmi

Americké ženy mají nečekaný delikátní problém: spermobankám kvůli pandemii dochází genetický materiál

Spermobanky: Černý trh s bílými dětmi
ilustrační foto | Profimedia.cz

Bůh ví, co dělají Američané, tedy přesněji američtí muži. Možná se příliš zabývají plány, jak vlézt do Kapitolu, nebo veškerou energii vkládají do zvyšování tržní kapitalizace Tesly; nebo je prostě ženy nechtějí (což může s Kapitolem a Teslou souviset, nebo ne). Buď jak buď, důležitým věcem se nevěnují. Svědčí o tom fakt, že v zámořských spermobankách se netrhnou dveře s neuspokojenými adeptkami mateřství. Mají však zhusta smůlu: kvalitní sperma není k mání.

Skutečně, ačkoli zhruba 141 milionů Američanů spermie produkuje, dokonce natolik horlivě, že si kvůli tomu tytéž ženy stěžují na obtěžování, jejich distribuce povážlivě vázne. Deník The New York Times věnoval ožehavému tématu obsáhlý text (mimo jiné proto, že jeho autorka, redaktorka Nellie Bowlesová, zná to prostředí coby kupující z první ruky) - a jeho informace svědčí o situaci nepěkně napjaté.

• 2 % amerických dětí narozených v roce 2019 byla počata prostřednictvím ART.
 • 4,9 % dětí narozených v roce 2019 ve státu Massachusetts bylo počato pomocí ART.

Tradiční kamenné spermoústavy, jako jsou Fairfax Cryobank nebo Seattle Sperm Bank, hlásí, že docházejí zásoby náhle úzkoprofilové tekutiny. Má to důvod v opačných reakcích žen a mužů na pandemii: zatímco ženy by rodily, až by se hory zelenaly, dárci začali spermatem šetřit.

Například zmiňovaná Seattle Sperm Bank, jež patří do velké trojice amerických spermobankovních domů, prodala loni o 20 procent více spermatu než v roce 2019. Zároveň zaznamenala rekordní prodeje v Británii, Austrálii a Kanadě. Naopak zásoby genetického materiálu se ztenčují: loni se v SS Bank (ne každá zkratka se povede) k odběru hlásila pouze přibližně polovina standardních 180 donorů.

 

Vybíravost stoupá

Podle expertů, jež newyorské Timesy oslovily, je hlavním důvodem koronavirus. Protipandemická opatření de facto zlikvidovala přirozené prostředí trhu se spermatem, to jest bary, firemní večírky, vyhlídkové plavby, školní výlety a podobně. Vzniklá izolace však měla i méně zjevný efekt: ženy si začaly mezi donory více vybírat, přinejmenším ve srovnání s jednáním podpořeným libovolným počtem margarit (placených z kapsy potenciálních donorů).

Tato větší vybíravost má za následek několik pozoruhodných efektů. Budoucí matky jsou pouze z 20 procent heterosexuální ženy, které v běžném prostředí ne a ne otěhotnět; 60 procent tvoří lesby a dalších 20 procent heterosexuální ženy, které prostě ve svém životě nevidí místo pro muže. Všechny tyto ženy - z nichž 70 procent má vysokoškolský titul a z definice mezi nimi budou převažovat dámy liberálního smýšlení - zásadně požadují vysokoškolsky vzdělané a nejlépe modrooké sperma. A také, což je potenciálně výbušná zpráva, chtějí téměř bez výjimky bělošského donora. A právě takových kombinací je na trhu nedostatek.

 

Přičtěme k tomu fakt, že jedno dítě vyjde zhruba na pět tisíc dolarů; nikoho nepřekvapí, že zde vznikl prostor pro trh neoficiální. Na Facebooku také vznikly hned dvě - vzájemně krutě znepřátelené, jak už to chodí - skupiny donorů, USA Sperm Donation a Sperm Donation USA (s názvy možná radili pánové z Monty Python). Ty nabízejí možnost otěhotnět prakticky zdarma. Černý trh s bílými dětmi tak má zelenou; ideální začátek duhové budoucnosti je na světě.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní