Spermobanky: Černý trh s bílými dětmi

Americké ženy mají nečekaný delikátní problém: spermobankám kvůli pandemii dochází genetický materiál

Spermobanky: Černý trh s bílými dětmi
ilustrační foto | Profimedia.cz

Bůh ví, co dělají Američané, tedy přesněji američtí muži. Možná se příliš zabývají plány, jak vlézt do Kapitolu, nebo veškerou energii vkládají do zvyšování tržní kapitalizace Tesly; nebo je prostě ženy nechtějí (což může s Kapitolem a Teslou souviset, nebo ne). Buď jak buď, důležitým věcem se nevěnují. Svědčí o tom fakt, že v zámořských spermobankách se netrhnou dveře s neuspokojenými adeptkami mateřství. Mají však zhusta smůlu: kvalitní sperma není k mání.

Skutečně, ačkoli zhruba 141 milionů Američanů spermie produkuje, dokonce natolik horlivě, že si kvůli tomu tytéž ženy stěžují na obtěžování, jejich distribuce povážlivě vázne. Deník The New York Times věnoval ožehavému tématu obsáhlý text (mimo jiné proto, že jeho autorka, redaktorka Nellie Bowlesová, zná to prostředí coby kupující z první ruky) - a jeho informace svědčí o situaci nepěkně napjaté.

• 2 % amerických dětí narozených v roce 2019 byla počata prostřednictvím ART.
 • 4,9 % dětí narozených v roce 2019 ve státu Massachusetts bylo počato pomocí ART.

Tradiční kamenné spermoústavy, jako jsou Fairfax Cryobank nebo Seattle Sperm Bank, hlásí, že docházejí zásoby náhle úzkoprofilové tekutiny. Má to důvod v opačných reakcích žen a mužů na pandemii: zatímco ženy by rodily, až by se hory zelenaly, dárci začali spermatem šetřit.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit