Souzený solárník Zemek: Licence mám v pořádku

Podle podnikatele Zdeňka Zemka v Česku probíhá vykonstruovaný hon na solárníky.

Souzený solárník Zemek: Licence mám v pořádku
Zdeněk Zemek | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Zdeněk Zemek je pravděpodobně nejpromintentnějším vlastníkem solárních elektráren, který stojí před soudem za údajné neoprávněné získání licence na provoz fotovoltaických elektráren na sklonku solárního boomu. Jak však říká v rozhovoru pro týdeník Hrot, jeho elektrárna VT-Sun má po deseti letech stále platnou licenci. 

„Před dvěma týdny nám ERÚ dělal kontrolu a dospěl k závěru, že licenci na VT-Sun máme v pořádku. Takže když máme licenci v pořádku a škoda nemohla vzniknout, proč vůbec soud?,“ podivuje se Zemek, podle kterého jsou veškerá obvinění postavená na falešných důkazech.

V rozporu s dřívějšími zprávami o povolení definitivně nepřišli ani elektrárny Zdeněk-Sun a Saša-Sun, byť jsou stále ve správním řízení. Kvůli těmto zdrojům skončili ve vězení dva Zemkovi synové. Šlo o ostře sledovaný případ, ve kterém byla obžalovaná i někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, tu však soud na rozdíl od Alexandra a Zdeňka Zemka mladšího soud obžaloby zprostil. 

Na Zemka nicméně proces velmi dopadá. Podnikatele, který vedle energetiky působí i hutnictví, dopravě a lázeňství, navíc trápí vážné zdravotní problémy.

Celý rozhovor se Zdeňkem Zemkem si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 12. října. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní