Soutěž o Innogy: naděje Komárka klesají, favoritem jsou Maďaři

Šance KKCG snížily nejasnosti okolo financování akvizice. Favoritem je teď maďarská energetická společnost MVM.

Soutěž o Innogy: naděje Komárka klesají, favoritem jsou Maďaři
Innogy, ilustrační foto | Shutterstock.com

Vyjednávání o tom, kdo koupí největšího dodavatele zemního plynu v České republice, stále není uzavřeno. Největší šance na úspěch má nyní státem vlastněný maďarský výrobce elektřiny MVM. Naopak podnikatelská skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, která podle zdrojů týdeníku Hrot podala na konci května nejvyšší nabídku, má jen malé šance na výhru.

Proč KKCG ztratilo svou pozici? Zdroj týdeníku Hrot, který je s transakcí obeznámen, zmiňuje potíže Komárkovy skupiny se získáním akvizičního úvěru od bank. Ty jsou v době koronavirové krize poměrně opatrné, navíc se jedná o nemalou částku – kupní cena za Innogy ČR má dosahovat 20 až 25 miliard korun. Existuje však i jiné vysvětlení – Maďaři mají o expanzi na český trh vážný zájem, a tak nabídku KKCG přeplatili. 

Dokončení jedné z největších firemních transakcí letošního roku lze očekávat v řádu týdnů. Významná bude nejen výší kupní ceny. Skupina Innogy má podle statistik správce energetického trhu OTE ČR v České republice 1,13 milionu odběratelů zemního plynu a 458 tisíc odběratelů elektrické energie. Co se týče tržního podílu, tak v plynárenství je se 27 procenty největším dodavatelem, avšak stále u něj zůstává 40 procent všech zákazníků.

Prodej má souvislost s transakcí mezi německými koncerny E.ON a RWE. První jmenovaný se chce zaměřit na dodávky energie zákazníkům a druhý na obnovitelné zdroje energie. Aby výměna aktiv prošla schvalováním u Evropské komise, tak vedení RWE loni v červnu rozhodlo, že prodá obchodní aktivity své dceřiné značky Innogy v Česku, Maďarsku a na Slovensku. Na zmíněných trzích by totiž měl posílený E.ON příliš velký tržní podíl, a to by schvalování fúze zkomplikovalo.

Koncern RWE vstoupil do České republiky v roce 2002, kdy koupil od státu páteřní síť plynovodů Trangas a majoritu v šesti z osmi regionálních distributorů plynu. Tranzitní plynovody Net4Gas, což je bývalý Transgas, prodal v roce 2013 finančním investorům z Německa a Kanady. Regionální síť plynovodů GasNet koupily fondy spojené s australskou bankou Macquarie. Ale i po chystaném prodeji obchodní části bude RWE v Česku přítomno. Ve svém majetku si ponechá podzemní zásobníky plynu – tedy společnost RWE Gas Storage.