Vybrané články
z týdeníku The Economist

„Soudruzi, množte se. Milovat se nemusíte.“ Čína chce zvýšit porodnost

Ještě ne tak dávno Čína razila kvůli regulaci počtu obyvatel „politiku jednoho dítěte“. Nyní otáčí a snaží se přimět lidi, aby měli více dětí. Nejspíš zbytečně.

„Soudruzi, množte se. Milovat se nemusíte.“ Čína chce zvýšit porodnost
ilustrační foto | Nitchy35 / Shutterstock.com

Úředníci z provincie Che-pej si zaslouží plusové body za originalitu. Ve snaze přimět místní obyvatele, aby plodili víc dětí, najali nedávno skupinku žen, aby na ně pokřikovaly. Ženy tloukly do hrnců a bubnu a vyvolávaly při tom slogany jako „Porodit dítě je důležitá součást života!“ a „Tři děti je dobrý počet!“, čímž odkazovaly na oficiální vládní program, který motivuje ženy, aby měly až tři potomky.

Za programem stojí Úřad pro plánování rodiny, tentýž, který donedávna Číňanům vnucoval „politiku jednoho dítěte“. Ta byla přijata v osmdesátých letech minulého století a uvolnění se dočkala až v roce 2015. Tehdy byly rodiny naopak pokutovány za to, že měly příliš mnoho dětí. Některé ženy se staly oběťmi násilně vynucených potratů nebo sterilizace. Podobné hrůzy pramenily z dvojího přesvědčení: že Čína začíná trpět přelidněností a že jedinec nemá právo kontrolovat vlastní reprodukci.

Masivní břemeno

Vůdcům dnešní (komunistické) Číny dělá spíš starosti, že se v zemi rodí příliš málo lidí. Na začátku příštího roku se její populace začne s největší pravděpodobností zmenšovat. Loni se v Číně narodilo pouze 10,6 milionu dětí; toto číslo jen lehce převyšuje počet úmrtí. Už roky stoupá počet starých lidí a ubývá pracovní síla. Brzdí se tím hospodářský růst a vzniká masivní břemeno zdravotní a sociální péče, které čínský systém nedokáže zvládat.

Politika tří dětí byla vyhlášena loni (od roku 2015 platila politika dvou dětí). Většina mladých lidí ale podle všeho nestojí o velkou rodinu. V roce 2020 připadalo na jednu ženu v průměru 1,3 dítěte, což je hodně pod průměrem 2,1, který je zapotřebí alespoň k udržení stávající velikosti populace.

Většina čínských propopulačních politik se pokouší zmírnit finanční zátěž, které rodiče čelí. Některá města nabízejí hotovost. Jedno v provincii Kan-su slíbilo, že bude rodičům ročně po dobu tří let vyplácet deset tisíc jüanů (přibližně 35 tisíc korun), pokud si pořídí třetí dítě (a polovinu, když druhé). Další města se zavázala, že vystaví levné jesle. Rodiny se totiž v současné situaci musejí spoléhat na prarodiče nebo drahé chůvy, aby se o jejich drobotinu postarali. V jiné čínské provincii byly státní firmy vyzvány, aby rodinám se třemi dětmi snížily nájemné o patnáct procent.

Počet obyvatel provincie Ťi-lin prudce klesá. Proto tu umožnili i nezadaným ženám přístup k umělému oplodnění, jež je ve většině Číny vyhrazeno jen vdaným ženám. V Pekingu a Šanghaji se prodloužila mateřská dovolená o třicet dní a trvá teď lehce přes pět měsíců. Centrální vláda prohlašuje, že firmy nesmějí diskriminovat matky. Úřady naléhají na otce, aby pomáhali s dětmi, a vyzývají firmy, aby prodlužovaly otcovskou dovolenou.

Na venkově se taktika trochu liší. Pobídka přezdívaná „Operace zahřátá postel“ v provincii Chu-nan se snaží odradit ženy od toho, aby odcházely za lepšími příležitostmi do měst. Podle plánu by ženy měly zůstat a provdat se za místní muže. Manželství není záležitostí osobní svobody, vysvětlil jeden ze stoupenců programu místním novinám. „Aby mohla společnost vzkvétat, potřebuje budoucí generace,“ prohlásil.

Nic nezabírá

Zatím se neobjevilo moc známek, že by cokoli z výše uvedeného fungovalo. Může za to mimo jiné to, že žádná z těchto politik není dostatečně štědrá. Podle nedávné zprávy vyjde výchova dítěte v Číně téměř na půl milionu jüanů (zhruba 1 760 000 korun). Ve velkých městech je ještě dražší. Podle Číňanky Amandy, která se nedávno vdala, by jako dostačující mohl fungovat měsíční příspěvek ve výši deseti tisíc jüanů. Amanda nicméně děti zatím neplánuje.

Wang Feng z Kalifornské univerzity v Irvine říká, že nic z toho, co Čína dělá, možná poklesu porodnosti nezabrání. S tím, jak se populace víc přesouvá do měst a získává lepší vzdělání, mají ženy čím dál méně dětí – to platí v Číně i všude jinde. Stejně nízkou porodnost řeší v Jižní Koreji a v Japonsku, kde se vlády už desítky let neúspěšně snaží přimět obyvatele, aby se víc množili.

Čínské snahy navíc hatí odkaz politiky jednoho dítěte, která byla nakonec sama proti sobě a zanechala nezhojitelné jizvy. Rozmnožování teď platí v Číně za vysoce citlivé téma. Spousta lidí se instinktivně naježí, když se do něj vláda snaží vměšovat. Loni byla zrušena soutěž o nové slogany podporující politiku tří dětí poté, co přišla spousta naštvaných návrhů typu: „Pořiďte si víc dětí, aby se o vás ve stáří měl kdo starat, protože vláda to neudělá.“

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.