Soudci, ukažte karty. Stát chce sjednotit rozdílnou rozhodovací praxi

Soudy rozhodují ve stejných případech pokaždé jinak. Ministerstvo to chce změnit.

Soudci, ukažte karty. Stát chce sjednotit rozdílnou rozhodovací praxi
Ministerstvo spravedlnosti chystá databázi, kde budou soudy povinně zveřejňovat rozsudky. Díky tomu bude patrné, jestli odsouzení dostávají za stejné přečiny podobné tresty. | Profimedia.cz

Dva příběhy recidivistů. Společný scénář, ale rozdílný konec. Zatímco jeden z mužů dostal od soudu za krádež čokolád za 1600 korun v pražských Letňanech podmínku, jiný za ukradené trenýrky v hodnotě 199 korun odešel od Městského soudu v Brně s rozsudkem dvou let nepodmíněně. Oba muži kradli v době nouzového stavu a žádný z nich nestál před soudem poprvé. 

Poslanci mají nyní na stole zákon, který má pomoci rozdílnou rozhodovací praxi soudů sjednotit. Přitom zdaleka nejde jen o krádeže, ale třeba i o spory o smlouvy majitelů investičního životního pojištění, u nichž také soudy rozhodují rozdílně. V důsledku se tato novinka bude týkat každého, kdo přijde s justicí do styku.

Nikdo není první

Sjednotit nebo alespoň přiblížit rozhodování jednotlivých soudů má databáze, již bude provozovat ministerstvo spravedlnosti. I když v české legislativě nefungují precedentní rozhodnutí, soudci se budou moci podívat, který z kolegů v obdobných případech jak rozhodoval, databáze ale argumentačně poslouží i obhájcům nebo státním zástupcům a v důsledku může zlepšit, ale i zhoršit pozici obžalovaných. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit