Solidní nejistota. Jak se postaví nováčci v ČNB k inflaci?

Noví členové bankovní rady nevytvoří s guvernérem Alešem Michlem žádný jednolitý blok.

Solidní nejistota. Jak se postaví nováčci v ČNB k inflaci?
Eva Zamrazilová | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Volbu nového guvernéra ČNB doprovázela exploze negativních reakcí od odborníků, a především měnových laiků a kurz koruny se prudce propadl. Jmenování tří nových radních, kteří jsou ve skutečnosti pro směřování politiky ČNB důležitější než jeden guvernér, naopak vyvolalo vesměs smířlivé komentáře a koruna nejprve prudce posílila a brzy se vrátila na své, jako by se nic nestalo.

Trochu vzruchu do debaty vnesl jen fakt, že v bankovní radě jsou poprvé v naší historii dvě ženy, z toho jedna rovnou viceguvernérka. Pokud však někdo věří bludu, že ženský element v bankovní radě povede k trpělivějšímu hledání konsenzu a smířlivějším přístupům, bude nepochybně zklamán. Obě dámy jsou velmi jasných postojů a dostatečně asertivní.

Pokus o vyvážení

Viceguvernérkou bude od července Eva Zamrazilová, kterou Miloš Zeman vyhodil z kola ven, když obměňoval bankovní radu v roce 2014. Nyní si tedy s povýšením může odkroutit druhý mandát v pozici, která je pro makroekonoma něčím jako příslušnost k Ústavnímu soudu pro právníka. Miloš Zeman svým rozhodnutím v tomto případě dal trochu pohlavek Andreji Babišovi, jenž Zamrazilovou nesnáší za to, jak z pozice předsedkyně Národní rozpočtové rady tepala hospodaření minulé vlády. A vládu opravdu nešetřila. Možná je to Zemanův pokus o hledání rovnováhy, když už guvernérem udělal „Babišova“ Michla.

Eva Zamrazilová byla členkou bankovní rady v bouřlivých letech 2008 až 2014. Do funkce nastoupila z pozice analytičky v Komerční bance, kde pracovala už od roku 1994. K nekonvenčním nástrojům měnové politiky byla hodně skeptická, a když se v listopadu 2013 rozhodovalo o měnových intervencích, které měly zabránit pádu české ekonomiky do deflace, připojila se k menšině, která s tímto krokem nesouhlasila.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit