Solární boom se vrací, zatím na střechy

Výrobní podniky, velkosklady i nákupní centra investují do stavby střešních fotovoltaik. Velkou část nákladů jim uhradí fondy EU.

Solární boom se vrací, zatím na střechy
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Velké solární elektrárny jsou zpátky ve hře. Po devítileté pauze znovu v Česku vyrůstají velké fotovotaické parky o výkonu až jednoho megawattu. Ale oproti éře živelného solárního boomu před deseti lety se mnohé změnilo. Tentokrát rostou nové panely na střechách průmyslových hal a jiných budov a - co potěší - nebudou již mít negativní dopad do cen elektřiny pro koncové spotřebitele.

Nové fotovoltaiky jsou taktéž dotované, ale z fondů Evropské unie. Ty úspěšným zájemcům hradí 40 až 80 procent uznatelných nákladů. Jen firmy z „příliš bohaté“ Prahy mají smůlu - nedostanou ani korunu. Zato mimo hlavní město se výstavba svižně rozjíždí. Velké střešní fotovoltaické parky vyrůstají na střechách výrobních podniků, nákupních center, velkoskladů, mrazíren i vodáren.

Na počátku roku nainstalovala firma Dalu celkem 3570 fotovoltaických panelů na střechy výrobního závodu Lego Production v Kladně. Instalovaný výkon se těsně přiblížil hranici jednoho megawattu. Lego si od této investice slibuje ekologizaci výroby, konkrétně mu umožní snížení uhlíkové stopy o pět procent.

Podle zjištění týdeníku Hrot tento projekt nebude svou velikostí ojedinělý. Další jednomegawattová solární elektrárna vyrostla na střechách výrobce zmrzlin Euroice na okraji Hradce Králové. V pořadí třetí jednomegawattová solární elektrárna má vyrůst do září na střechách výrobního podniku Thermo Fisher Scientific Brno. Tento podnik, dříve působící pod názvem FEI Czech Republic, se zabývá výrobou elektronových mikroskopů.

Kdo další získal z evropských fondů dotaci na střešní solární elektrárnu? Více se dozvíte v prvním čísle týdeníku Hrot, které vyšlo v pondělí 11. května. Předplatit si jej můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní