Vybrané články
z týdeníku The Economist

Smrt (v) kanclu

Probíhá boj o to, kde budeme pracovat. Klasické kanceláře to mají nahnuté

Smrt (v) kanclu
ilustrace Vojtěch Velický týdeník Hrot

Většina lidí si spojuje kancelář s rutinou a konformitou, teď se však kanceláře velice rychle mění ve zdroj ekonomické nejistoty a vášnivých diskusí. Zaměstnanci, šéfové, pronajímatelé i vlády se snaží zjistit, jestli nejsou kanceláře překonané – a docházejí k velmi rozdílným závěrům. Přibližně 84 procent Francouzů už sedí zase u svých stolů – na rozdíl od 40 procent Britů. Šéf Twitteru Jack Dorsey prohlašuje, že zaměstnanci společnosti mohou pracovat z domova „už napořád“, zatímco podle zakladatele Netflixu Reeda Hastingse je práce z domova „zcela negativní“.

Firmy jsou na vážkách a globální trh s komerčními nemovitostmi v hodnotě třiceti bilionů dolarů svírají obavy z ještě hlubšího propadu. Někteří zaměstnanci sní o panglosiánské budoucnosti bez dojíždění a obědů v bufetech, ostatním dělá starosti, nakolik by takový scénář ohrozil případná povýšení, platy a jistotu pracovního místa.

Relikty 20. století

Neshody odrážejí nejistotu ohledně efektivity společenského odstupu a doby, která uplyne, než bude široce dostupná vakcína proti covidu-19. Jde však o ještě o víc: pandemie spustila masové přijímání technologií, jež dokážou změnit práci bílých límečků, a odhalila, kolik kanceláří fungovalo jen jako relikty dvacátého století. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit