Šmejc prodává své zlaté vejce. Za většinu v SuperSportu získá 17 miliard

Miliardář, investor a šéf skupiny PPF Jiří Šmejc prodává většinový podíl ve své nejcennější firmě. Za 75 procent v chorvatské sázkové kanceláři SuperSport dostane od britské skupiny Entain 690 milionů eur (cca sedmnáct miliard korun). 

Šmejc prodává své zlaté vejce. Za většinu v SuperSportu získá 17 miliard
Jiří Šmejc | foto Profimedia.cz

Je to bezesporu jeden z největších obchodů s českou stopou v letošním roce. Investor Jiří Šmejc a jeho skupina Emma Capital se dohodli na prodeji většinového podílu v chorvatské sázkové jedničce SuperSport britskému sázkovému gigantu Entain. Transakce celou firmu ocenila na 920 milionů eur. Šmejc si v ní nadále ponechá čtvrtinový podíl. 

„SuperSport se nám podařilo rozvinout do podoby, v níž se stal dominantní součástí našeho portfolia. Současně jsme na něj začali dostávat velmi zajímavé nabídky. Z důvodu větší diverzifikace našich aktiv jsme se nakonec rozhodli přijmout nabídku Entainu. Jednak byla nejkomplexnější, a navíc nám umožňuje setrvat v odvětví, kterému už velmi dobře rozumíme a vždy se nám v něm  dařilo,“ uvedl k transakci investiční ředitel Emma Capital Pavel Horák. 

Obchod je konstruovaný tak, že obě strany vloží své podíly do nově zřízeného společného podniku Entain CEE, v němž budou držet akcie v daném poměru, tedy 75 : 25. 

Kapitálový vstup Entainu zajistí podle Pavla Horáka SuperSportu zcela novou perspektivu dalšího rozvoje a růstu – jak organického, tak prostřednictvím nových akvizic. Emma Capital se na jejich realizaci bude aktivně podílet.

„Vstupem společnosti Entain se SuperSport – obrazně řečeno – kvalifikoval do té nejvyšší evropské ligy. Přítomnost tak významného globálního hráče otevírá pro SuperSport zcela nové možnosti rozvoje a my jsme rádi, že budeme při tom,“ dodává Pavel Horák. 

„Máme radost, že se nám podařilo vytvořit společnost Entain CEE. Je odrazem naší strategie v regionu střední a východní Evropy a současně nám to umožňuje stát se hlavním hráčem na významném chorvatském trhu. Spojením globální zkušenosti Entainu a investičních zkušeností Emma Capital z tohoto regionu  vzniká společnost s velkou perspektivou,“ uvedla v prohlášení Jette Nygaard-Andersenová, generální ředitelka skupiny Entain.

V čele společnosti SuperSport má nadále zůstat tým kolem Čecha Radima Haluzy, někdejšího ředitele Fortuny. Součástí transakce je rovněž chorvatská společnost minus5, která vyvinula a  průběžně rozšiřuje IT platformu SuperSportu, a dále také dceřiná společnost SuperSportu Puni Broj. 

Cena akvizice závisí na výkonnosti SuperSportu v roce 2022, ale firmy už nyní odhadly její výši. Zároveň uvedly, že při splnění výkonnostních kritérií v letech 2023 a 2024 může Emma Capital obdržet vyšší dividendy, než by odpovídalo jejímu 25procentnímu podílu. Celá transakce by měla být vypořádána nejpozději do konce roku.

Skupina Entain je jednou z největších světových společností v oblasti sportovního sázení a gamingu. Patří jí například známé herní značky jako Bwin, Coral, Crystalbet, Eurobet, Ladbrokes, Neds, Foxy Bingo, Gala, Gioco Digitale či Partypoker. Její akcie se obchodují na burze v Londýně. 

Společnost SuperSport v roce 2018 ovládl společný holding Sazka Group Karla Komárka a Jiřího Šmejce. V chorvatském lídrovi získal většinový podíl a firmu manažersky převzal. Obchod tehdy celou firmu podle neoficiálních informací ocenil na 300 až 350 milionů eur. Třetinu si tehdy ponechal tamní byznysmen a zakladatel společnosti Danko Ćorić. Když se o rok později čeští miliardáři rozcházeli, chorvatská firma zůstala jako jediná část herní skupiny u rodáka z Karlových Varů a někdejšího společníka Petra Kellnera. Jeho Emma Capital letos dokoupila i zbylý podíl od zakladatele Ćoriće.