Vybrané články
z týdeníku The Economist

Slunce, měsíc a copánek

Odkládaná císařská svatba prozrazuje o Japonsku víc, než by se mu líbilo

Slunce, měsíc a copánek
Japonská princezna Mako a její manžel Kei Komuro | Profimedia.cz

Princezna Mako a Kei Komuro se poprvé setkali na vysoké v Tokiu v roce 2012. Mako přitahoval Keiův „úsměv, který je jako slunce“. Keiovi Mako připadala jako „měsíc, jenž nade mnou poklidně bdí“. Začali se scházet a zůstali v kontaktu i v době, kdy Mako studovala v zahraničí. V roce 2017 se zasnoubili.

Problémy začaly ve chvíli, kdy si na Komura posvítil japonský bulvár a zjistil, že jeho matka si údajně půjčila od bývalého snoubence čtyři miliony jenů (přibližně 776 tisíc korun) a nikdy mu je nevrátila. Komentátoři označili Komura za prosťáčka a zlatokopa. Zpochybňovali, že Mako skutečně miluje. Dvojice svatbu odložila a Komuro odjel studovat práva do Ameriky. Poprask však neutichal. Zkraje letošního roku se Komuro vrátil domů a japonská média okamžitě našla další důkaz, jak nevhodným partnerem je pro jejich milovanou princeznu: culík.

Dvojice se nakonec bez typického formálního obřadu 26. října vzala. ­Podle většiny měřítek není na Komurových údajných proviněních nic skandálního. Odrážejí však širší škálu obav, jež se pojí s výzvami, kterým musí čelit měnící se japonská společnost.

Jednu z výzev představuje samotná císařská rodina, která reprezentuje nejstarší žijící dědičnou monarchii na světě. Jen pomalu se adaptuje na moderní média. Úřad správy císařského dvora dokáže perfektně spravovat archivy a dělat povyk kolem rituálů, vztahy s veřejností mu však činí problémy. Udělal jen málo pro to, aby napravil dezinformace, které se o mladé dvojici šířily na internetu.

Císařovny pod tlakem

Dalším problémem je nelítostné nakládání s členkami císařské rodiny, které je pouze viditelnější verzí sexismu, s nímž se musejí Japonky dnes a denně vypořádávat. Mako byla v průběhu několikaleté tvrdé zkoušky diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Také císařovnu Masako, manželku stávajícího panovníka Naruhita, postihla kvůli tlaku na porození následníka trůnu nemoc související se stresem. Její předchůdkyně, císařovna Mičiko, ztratila vlivem stresu na celé měsíce v šedesátých a devadesátých letech minulého století hlas.

V důsledku aféry se dostala do popředí také mlhavá budoucnost císařské rodiny. Tím, že se provdala za neurozeného občana, přišla Mako o šlechtické postavení. Po jejím odchodu zůstalo jen sedmnáct členů císařské rodiny, přičemž chryzantémový trůn mohou zdědit výhradně muži. Zůstávají pouze tři potenciální dědicové. Japonská Liberálně demokratická strana zablokovala krok, jenž by v budoucnu umožnil, aby na trůn usedly ženy.

Za Harrym a Meghan

Událost ukazuje, jak je japonská politika, obzvláště v sociálních otázkách, rukojmím hlasité konzervativní menšiny. Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že většina Japonců ve skutečnosti vztahu Mako s Keiem fandí. A že by 85 procent Japonců uvítalo ženské nástupnice trůnu. Stejná dynamika, kdy je veřejnost podstatně liberálnější než zákonodárci, je patrná i v otázkách sňatků gayů a toho, zda by měli mít manželé po svatbě možnost ponechat si svá příjmení, což japonský zákon zakazuje.

Stejně jako jistá britská dvojice také japonský císařský pár se rozhodl pro budoucnost jinde, za hranicemi své rodné země. Mako s Keiem se brzy připojí k Harrymu a Meghan v Americe. 

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.