Sláva kyselině. Contipro pracuje na ulehčení operací slepého střeva

Česká biotechnologická firma stojí na prahu ulehčení operací tlustého střeva

Sláva kyselině. Contipro pracuje na ulehčení operací slepého střeva
Chemik Vladimír Velebný | Hynek Glos

Česká republika stojí velmi blízko tomu, aby se stala zemí, která pomůže ukončit potíže po operacích tlustého střeva. Komplikované zákroky, u nichž až ve 20 procentech případů dochází k rozpadu švu a lékaři musejí provádět reoperace, má v budoucnu ulehčit speciální gel. Novinku představila společnost Contipro, kterou už v 90. letech založil biochemik Vladimír Velebný. V nemocnicích budou moci lékaři postup používat zhruba za čtyři roky.

Česko je v Evropě na pátém až šestém místě ve výskytu rakoviny tlustého střeva. V úmrtnosti je země na starém kontinentu devátá. Pro srovnání, Německo je na 31. příčce a Rakousko na 33. Právě v Česku by proto měla rezonovat zpráva o novince, která pacientům ulehčí léčbu.

Nejde ale jen o rakovinu. Lékaři operace provádějí i kvůli různým typům zánětlivých onemocnění. Až dosud řeší jednu nepříjemnou potíž, a to při spojení částí tlustého střeva poté, co jeho kus odejmou. „Konce střeva musíme sešít v beznapěťovém stavu, při dobrém prokrvení a důraz se klade i na vytvoření dostatečné šířky. Hlavní indikace toho, že něco není v pořádku, nám už v krátkém čase po operaci ukáže CRP, tedy ukazatel zánětlivých hodnot, ale i jiné infekční markery. Pacient také cítí bolest, protože infekce proniká ze střeva do břišní dutiny a dráždí pobřišnici. Ve vážných případech může nastat i úmrtí pacienta,“ popisuje chirurg Karol Kyslan.

Contipro Vladimíra Velebného je jedním z předních evropských výrobců látky, která se ukázala jako ta, jež by pacientům pomohla. Jde o kyselinu hyaluronovou. Docent Velebný se jejímu využití věnuje už od doby, kdy opustil aktivní vědeckou dráhu. Pro tento konkrétní výzkum se jeho firma spojila s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V kostce postup funguje tak, že lékař citlivé místo zalije po operaci speciálním gelem s obsahem kyseliny hyaluronové, která usnadní hojení rány. Gel také obsahuje dezinfekční látky, které automaticky potlačí bakterie, pokud by k netěsnostem ve švech došlo.

Vzhledem k výzkumu, do kterého Contipro investuje přes sto milionů každý rok, měla firma k dispozici řadu gelů s obsahem kyseliny. Šlo o to, vybrat ten vhodný a začít zkoušet.

Nejprve z pohledu mechanických vlastností, degradace, pak z pohledu reakcí organismu. Ukázalo se, že organismus gel velmi dobře přijímá. Není divu, kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka. „Pak šlo jen o to, abychom udělali správnou modifikaci. Jednotlivé řetězce kyseliny jsme v chemické vazbě museli sešít dohromady. Použili jsme látku opět tělu vlastní a spojili ji reakcí, která se v organismu také občas vyskytuje. Poté jsme museli stanovit správnou hustotu gelu. Ta je důležitá, protože při lékařském postupu se střevo zalije a může ho být potřeba až sto mililitrů. Nyní jsme ve stavu, kdy testy na prasatech ukázaly, že to funguje bez problému,“ popisuje vývoj šéf firmy Vladimír Velebný.

Firmu ještě čeká série testů, klinických zkoušek a stavba průmyslové linky, která začne gel vyrábět. Podle odhadu Vladimíra Velebného by lékaři mohli postup začít běžně využívat zhruba za čtyři roky.

Více najdete v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vyšlo v pondělí 29. března.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní