Skupina Progresus prodává dluhopisy za stovky milionů a láká na dřevostavby

Na český investiční trh vpadli jako velká voda. Skupina Progresus sází na ekologický development, stovky milionů z dluhopisů a hlasitý marketing, který provokuje

Skupina Progresus prodává dluhopisy za stovky milionů a láká na dřevostavby
Výrobce dřevostaveb RD Rýmařov koupil Lukáš Zrůst v roce 2020. Akvizici mu pomáhali financovat Valovi, majitelé rodinné firmy Siko. Aktuálně má firma obrat přes miliardu korun. | Profimedia.cz

O málokom se na českém investičním trhu dnes mluví tolik jako o poměrně nové investiční skupině Progresus, za kterou stojí známý insolvenční správce Lukáš Zrůst a jeho společník Lukáš Foral. A to v dobrém i ve zlém.

Oba muži tomu také výrazně napomohli, když vsadili na okázalý marketing a nebývalý mediální humbuk. Oslovují tím drobné i větší investory a zároveň hlasitě propagují zejména udržitelný development a svou vlajkovou společnost, výrobce dřevostaveb RD Rýmařov, kterého koupili před dvěma lety.

Od papeže k Bartoškovi

Dali o sobě vědět zejména na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se zařadili mezi největší partnery. Jejich party v hotelu Imperial patřila k těm nejopulentnějším, které byly během letošního ročníku k vidění.

Jen několik dní předtím majitelé skupiny Progresus zazářili také na prestižní charitativní dražbě magazínu Forbes, kde se zařadili mezi ty vůbec nejštědřejší donátory. Na dobročinné účely pořídili už dříve také třeba bílé lamborghini posvěcené papežem Františkem. Publikují videopodcasty s českými osobnostmi z různých oborů, pronikají na titulní strany časopisů, účastní se nejrůznějších odborných i charitativních akcí, řadu z nich finančně podporují, spolupracují s vlivnými českými byznysmeny.

Právě tento nákladný a velmi excentrický komunikační styl ale zároveň provokuje a vyvolává otázky. Na pozadí všeho je dvojice mladých podnikatelů, skupina s historií kratší než dva roky a také dluhopisy za stovky milionů korun. Ačkoli se na webu skupina prezentuje padesátiletou zkušeností, ani jednomu ze společníků ještě nebylo osmatřicet. Pojivem příběhu je nicméně zajímavá vize ekologického a udržitelného developmentu, jehož srdcem má být právě výrobní podnik v Rýmařově.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit