Skupina Arca bojuje o přežití a zmítají jí spory

Příštích několik týdnů rozhodne o osudu Arcy Investments, jedné z největších investičních skupin v zemi.

Skupina Arca bojuje o přežití a zmítají jí spory
Rastislav Velič | Hynek Glos

Slovensko-česká skupina dluží přes 20 miliard korun a zmítají jí spory hlavních osobností, tedy současného šéfa a většinového majitele Slováka Rastislava Veliče se zakladatelem skupiny, vyhlášeným bouřlivákem a investičním nájezdníkem Pavolem Krúpou.  

Skupina před několika týdny na Slovensku využila Lex Corony, tedy dočasnou ochranu před věřiteli. Díky tomu odložila výplatu některých investorů, zejména držitelů krátkých kvartálních směnek, které skupina vydávala ještě začátkem letošního roku. Na jejich výplatu totiž firma v tuto chvíli nemá peníze, neboť výkonnost jejích firem dostala kvůli virové krizi pořádně zabrat.

Celkový dluh rozsáhlé skupiny, která vždy operuje se značným podílem cizího kapitálu, podle některých zdrojů dosahuje zhruba 800 milionů eur, nemalou část z toho tvoří právě směnky, menší část několikaleté dluhopisy a také provozní úvěry od bank. 

Proti tomu stojí pestrá skladba nejrůznějších aktiv – desítky firem a nemovitostí, které Arca buď přímo vlastní, nebo má ve své správě a které si v účetních knihách cení na více než miliardu eur. Skutečná hodnota majetku skupiny v dnešní rozbouřené době je ale velkou neznámou.

Firmu dnes řídí krizový management, hlavní majitel a šéf Velič shání pomoc a snaží se nervózní investory, většinou bohatší osoby s investicemi v milionech eur, přesvědčit o restrukturalizačním plánu. 

„Nechci se bavit o polovičatých řešení. Je před námi hodně práce, osobně jsem teď stále na cestách a řeším to. Na hodnocení je čas,“ říká diplomaticky Velič. 

Právě jeho vztah se zakladatelem Pavolem Krúpou, který se před dvěma lety ze své skupiny formálně stáhl, aby se zaměřil na burzovní spekulace ve vlastní společnosti, dnes mnozí na trhu označují za otevřenou válku. Válku o to, kdo za současný krizový stav vlastně může a o to, kdo komu dluží peníze.

Více o třeskutém dění ve skupině Arca čtěte v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází 27. července. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Políček bezradné vládě
  • Čistá energie z pracovních lágrů
Objednat nyní