Skrytá hrozba

Preventivní kontroly na rakovinu nejsou stoprocentní, ale včas odhalí tisíce nádorů

Skrytá hrozba
Rakovina prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen. | Profimedia.cz

Čau lidi, nechte se testovat! Variace na Babišovo zvolání, zhruba stejně příjemné a chytlavé jako kvílení Alzáka, mohla tentokrát dávat smysl. Když premiér v červnu absolvoval v Masarykově onkologickém ústavu 3,5hodinové vyšetření, nechal se slyšet, že „musíme lidi trochu vystrašit“. Tentokrát se nejednalo o papalášskou manýru, předvolební agitku ani pózování před kamerami, jaké někdy premiér předváděl při tiskovkách na začátku pandemie. Každý den v Česku zemře na rakovinu 72 lidí, tedy v průměru každých dvacet minut jeden.

Rakovina je největší zdravotní strašák současnosti. Proto docela překvapí, kolik Čechů kašle na možnost nechat se otestovat – a tím nemoc včas podchytit a zabránit fatálním následkům. Paradoxně jsou to ti, kteří patří do nejrizikovější skupiny.

Pozvánky na testy

Pravidelné preventivní prohlídky považují onkologové za jeden z nejúčinnějších nástrojů, jak objevit nádor v jeho raném vývoji, kdy je největší pravděpodobnost pacientova úplného uzdravení. Právě díky prevenci se podaří odhalit tisíce nádorů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit