Vybrané články
z týdeníku The Economist

Skotský strach ze samoty

Proč je kvůli koronaviru vyhlášení nezávislosti Skotska méně pravděpodobné než dřív.

Skotský strach ze samoty
První ministryně Skotska Nicola Sturgeonová | Profimedia.cz

Nicola Sturgeonová, první ministryně Skotska, má ve zvyku neustále zdůrazňovat rozdíly – někdy skutečné, jindy smyšlené – mezi tím, jak se k věcem staví skotská vláda, a jak ta centrální, britská. A potíže Londýna obvykle využívá k tomu, aby si připsala nějaké body.

Nyní je všechno jinak. Sturgeonová během pandemie ve svých každodenních projevech a rozhovorech zdůrazňuje, jak blízce politici a úředníci centrálních a devolvovaných administrativ spolupracují. Místo aby hledala záminky k hádkám, dává jasně najevo, že partajní politika musí jít stranou.

Tato vstřícnost může přežít pandemii. Někteří skotští nacionalisté využívají krizi k tomu, aby přiživili touhu po samostatnosti: Angus Brendan MacNeil, poslanec za Skotskou národní stranu (SNP), prohlásil, že Skotsko by se s pandemií vypořádalo podstatně lépe, kdyby země „neuvízla v síti centrálního krizového štábu a Velké Británie“. Vzkaz, který vysílá kancelář skotské premiérky, je ovšem zcela jiný. Hlasy z jejího nejbližšího okolí tvrdí, že vidina druhého referenda o nezávislosti je v dohledné době nereálná.

Hlavním problémem je ekonomika. Představu, že by bylo samostatné Skotsko bohatší, kterou SNP prosazovala v referendu v roce 2014, podryl následný propad ceny ropy. Když se ukázalo, že by v letech 2018–2019 teoretický deficit Skotska tvořil sedm procent HDP, zatímco ten britský jen 1,1 procenta, nemohli už nacionalisté argumentovat, že by – minimálně v začátcích – byla nezávislost bezbolestná.

SNP dospěla k závěru, že poslední referendum o nezávislosti prohrála, protože lidé nebyli připraveni jít do ekonomického rizika. A to mluvíme o dobrých časech. Teď je ropa laciná a Skotsku nabíhá výrazný deficit. Pokud by usilovalo o nezávislost podle dohody z roku 2014, muselo by zaplatit 10 procent účtu za covid-19. „Nehodlám se bít za to, abychom na sebe vzali náklady za nezávislost v době, kdy na tom země není dobře,“ nechal se slyšet jeden poslanec za SNP.

V článku v nedělníku Scotland’s Herald z 26. dubna se Sturgeonová svěřila se svým přesvědčením, že pandemie vytváří pro Skoty příležitost debatovat o tom, jakou zemi by si v budoucnu přáli. Nacionalisté by si měli všimnout, že nezávislost nezmínila ani jednou.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.