Vybrané články
z týdeníku The Economist

Skoronový svět. Přichází úsvit technologického optimismu

Po dekádě technologického pesimismu možná stojíme na prahu nové vlny inovací.

Skoronový svět. Přichází úsvit technologického optimismu
ilustrace Vojtěch Velický

Po většinu minulého desetiletí nebudilo tempo inovací v mnoha lidech velké nadšení – zvlášť mezi těmi nešťastnými ekonomy. Produktivita práce rostla mizerně a nejpopulárnější nové vynálezy – chytré telefony a sociální média – ničemu moc nepomohly. Navíc se začaly bolestivě projevovat jejich zhoubné vedlejší účinky, jako je vytváření mocných monopolů a zamořování veřejné diskuse. Vývoj slibných technologií včetně autonomních aut se zasekl a technologičtí vizionáři ze Silicon Valley působili jako naivkové. Bezpečnostní jestřábi upozorňovali, že autoritářská Čína předbíhá Západ, a kovaní pesimisté varovali, že světu možná došly užitečné nápady.

Dnes jsme svědky nového úsvitu technologického optimismu. Rychlost, se kterou se podařilo vyvinout vakcíny proti covidu-19, nesmírně zpopularizovala vědce. Významné vědecké pokroky, boom investic do technologií a široké přijetí digitálních technologií během pandemie posilují naděje na nástup nové éry pokroku: Optimisté nadšeně předpovídají „báječná dvacátá léta“. Stejně jako byl přehnaný pesimismus desátých let 21. století – během té dekády došlo k řadě významných objevů, včetně léčby rakoviny –, jsou přemrštěné i předpovědi technologické Utopie. Je však reálně možné, že nastane nová éra inovací, které pozvednou životní úroveň většiny lidí, zvlášť pokud vlády pomohou rozvoji technologií.

Lenivé nulté roky

V dějinách kapitalismu byl rychlý technický pokrok pravidlem. Osmnácté století přineslo průmyslovou revoluci a mechanické továrny, devatenácté století železnici a elektřinu, dvacáté století auta, letadla, moderní medicínu a revoluci v domácnosti v podobě praček. V sedmdesátých letech se však pokrok – měřeno celkovým růstem produktivity – zpomalil. Hospodářské dopady nějakou dobu maskoval narůstající počet žen v pracovní síle a prudké zvýšení efektivity po zavedení osobních počítačů v devadesátých letech minulého století. Po roce 2000 však začal růst produktivity opět zaostávat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit