Skončí Moneta v českých rukou? Zájem by mohli mít Tykač i J&T

Moneta láká evropské bankovní skupiny i tuzemské miliardáře. Jakou cestou se vydá Jiří Šmejc, nový šéf PPF, který nyní v ruce drží cestu k významné bance?   

Skončí Moneta v českých rukou? Zájem by mohli mít Tykač i J&T
Moneta Money Bank je v počtu klientů čtvrtou největší bankou na českém trhu. Po pěti letech námluv se skupinou PPF se z ní nyní stává lovná zvěř. | Profimedia.cz

Po dlouhých pěti letech skončily námluvy někdejší GE Money Bank, dnes Monety, s investiční skupinou PPF. Hra se změnila, z lovce se stala lovná zvěř a z Monety zajímavá nevěsta s mnoha nápadníky. V zástupu stojí snad všechny velké bankovní domy na trhu, i ty, které v Česku zatím nepůsobí.  

Přesto v pražských kuloárech sílí názor, že by Moneta přece jen mohla skončit u domácích hráčů. Původní myšlenka vytvořit vůbec první silnou českou retailovou banku, která by alespoň částečně nabourala vládu západních finančních institucí, totiž z hlav tuzemských miliardářů nezmizela.

Hlasitým zastáncem toho byl zejména miliardář Pavel Tykač, který v minulosti ostře kritizoval postoje západních bank, jež v souvislosti s bruselskou politikou ESG odmítají financovat těžební společnosti, fosilní energetiku a někdy i tradiční těžký průmysl. 

Lidé z jeho okolí však naznačují, že Tykač rozhodně nebude tím novým stategickým hráčem, který by banku ovládl. Ostatně čtyřicetimiliardová cenovka je i pro vládce skupiny Sev.en Energy zřejmě příliš velkým soustem. Zároveň platí, že Tykač dnes nemá pro bankovnictví ty nejlepší předpoklady. Chybějí mu vhodní lidé ve vedení skupiny a jako investiční žralok z divokých devadesátých let by mohl přece jen dráždit ČNB.  

A tak na scénu zřejmě vstoupí jiné domácí byznysové centrum – o Monetu se totiž bude podle všeho ucházet česko-slovenská finanční skupina J&T. Ta je oproti Tykačovi v oboru jako doma, ačkoli v Česku v retailovém bankovnictví nepůsobí. J&T Banka je významnou adresou pro oblast privátního a investičního bankovnictví a také firemního a akvizičního financování. Skupina ale na Slovensku ovládá například i Poštovou banku, která nabízí služby pro běžnou klientelu. 

Vstup do Monety by mohl Tkáčovi a spol. dávat smysl. Podle zdrojů týdeníku Hrot se čeká již jen na finální rozhodnutí Patrika Tkáče, což nepřímo naznačuje i mluvčí skupiny Monika Veselá.

„Díváme se na všechny zajímavé příležitosti. Moneta je akvizičně zajímavá – jde o úspěšnou banku působící na stabilním trhu. J&T Banka má však specifický byznys model privátního a investičního bankovnictví bez velké pobočkové sítě, postavený na silném a dlouhodobém vztahu s klienty,“ vysvětluje Veselá. 

„Rozhodnutí investičně vstoupit do retailového bankovnictví v Česku by tak bylo strategickým rozhodnutím na úrovni bankovní skupiny J&T Finance Group a jejích akcionářů. Co se týká konsolidace, s ohledem na potenciální úspory z rozsahu jde o velké téma v rámci evropského retailového bankovnictví,“ připouští mluvčí J&T.

Důležité ale budou zejména kroky Jiřího Šmejce, který se teď musí rozhodnout, jak s největším podílem v bance naloží. Možností má dost.