Skončí i Amper Market, jediná přeživší část Bohemia Energy

Zakladatel skupiny Bohemia Energy viní z jejího pádu banky. Ty měly společnosti odmítnout dohodnuté financování.

Skončí i Amper Market, jediná přeživší část Bohemia Energy
Jiří Písařík | foto ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Necelých devět tisíc zákazníků společnosti Amper Market mohlo zatím doufat, že na rozdíl od téměř milionu ostatních klientů padlé společnosti Bohemia Energy si nebudou muset hledat nového dodavatele energií. Po pondělku je jisté, že ani jim se nepříjemná povinnost nevyhne. 

Zakladatel Bohemia Energy Jiří Písařík na prvním veřejném vystoupení po pádu skupiny oznámil, že po společnostech Energie ČS, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a samotné Bohemia Energy ukončí v průběhu příštího roku dodávky i Amper Market. „Amper Market není zlaté vejce, jak se o něm píše. V současné době je to ztrátová firma. Neplánujeme ji držet dlouhodobě,“ prohlásil Písařík. 

Proč Amper Market neukončil činnost společně s ostatními firmami skupiny 13. října, vysvětluje Písařík tím, že mezi jeho zákazníky nejsou ani tak domácnosti, ale hlavně nemocnice, školy, teplárny, obce a firemní sektor. Ty jsou nezřídka nuceny vypisovat výběrová řízení, a podle Písaříka by si tak nemohly najít nového dodavatele dostatečně rychle. 

Písařík se také se slzami v očích omluvil všem zákazníkům Bohemia Energy a prezentoval svůj pohled na věc. Z nepříjemné situace a velmi vysokých záloh u dodavatelů poslední instance, kam klienti padlé firmy automaticky přešli, viní kdekoho, od regulátora přes ministerstvo průmyslu až po dodavatele poslední instance, tedy ČEZ, Pražskou energetiku, E.ON, případně u plynu ještě innogy a Pražskou plynárenskou.

„Byl to podraz bank,“ dodal Písařík k ukončení činnosti. Firma prý podle něj jednala od léta o prodloužení provozního financování a navýšení úvěrů. Dvě miliardy korun podle něj měla skupina schválené do dubna 2022. K tomu disponovala čtyřmi miliardami nerozděleného zisku, ani to však nestačilo na pokrytí prudkého růstu cen elektřiny na burzách, který byl podle obchodního ředitele Libora Holuba nepredikovatelný. Zlom měl nastat 12. října, kdy financující banky odmítly „Bohemku“ dál krýt. Následující den ukončily všechny firmy skupiny s výjimkou Amper Marketu dodávky zákazníkům. 

Písařík také odmítl obvinění ze schovávání nemovitostí ve společnostech s nedohledatelnými vlastníky, ze kterého ho nařkla analýza Pirátů. Městský soud v Praze následně zakázal manželům Písaříkovým s nemovitostmi na Smíchově, Vinohradech a v Nuslích nakládat. Podle Písaříka jde o nemovitosti, kde bydlí jeho rodina, byly však napsány na něj. V katastru nemovitostí je bylo možné podle jména snadno dohledat. Písařík tak prý chtěl své blízké chránit před hněvem veřejnosti. 

Jak však upozorňujeme v aktuálním vydání týdeníku Hrot, opatření soudu nesouvisí ani tak s obavou ze skrytí majetku padlé společnosti před nároky klientů, ale spíš s dlouhodobým sporem se zkrachovalým někdejším partnerem Písaříkových Tomášem Bártou. Soud reagoval na podnět Bártových věřitelů, kteří převzali i pohledávky za Bohemia Energy.