Škola základ miliardáře

Proč čeští velkopodnikatelé investují stovky milionů do vzdělávání?

Škola základ miliardáře
ilustrační foto | Profimedia.cz

Vzdělání vlastních dětí i národa, potřeba páchat dobro a ambice zanechat po sobě i něco jiného než jen fungující firmy. To všechno jsou motivace, které vedou české miliardáře k tomu, aby vložili desítky či stovky milionů do základního vzdělávání. Posledním takovým počinem je základní škola VIA Beroun, jejímž zřizovatelem je Nadace Tipsport. Stojí za ní nenápadní berounští patrioti, kteří dokázali udělat ze sázení výkonný stroj na peníze. Podobně jako jejich kolegové, kteří se vrhli do školství, nechápou většinou školu jako výdělečný podnik (i když i tím mohou školy být), ale i tak chtějí, aby se časem staly jejich „ústavy“ soběstačnými a vykazovaly alespoň provozní nulu.

Kromě počáteční investice do stavby budov a zázemí - a ta nebývá malá - vidí často svoji společenskou odpovědnost v tom, že části studentů udělují sociální stipendia, aby v jejich prestižních zařízeních mohly studovat i děti rodičů, kteří by si školné nemohli dovolit.

Průkopník v Babicích

Průkopníkem v soukromých školách s donátorským podtextem je bezesporu nejbohatší Čech Petr Kellner. Ten založil spolu se svou ženou Renátou, která se škole věnuje, osmileté gymnázium Open Gate už v roce 2005. V Babicích u Prahy postavil zhruba za 250 milionů korun školní areál vybavený bazénem, knihovnou nebo sportovním stadionem s myšlenkou, že v něm budou studovat spolu v jedné třídě nadané děti s těmi z dětských domovů a znevýhodněných rodin z celé republiky, kterým bude nadace poskytovat stipendia. Součástí areálu je i kolej, kde tyto děti přes týden bydlí. Školné se pro „přespolní“ pohybuje kolem 470 tisíc korun ročně, domácí platí 256 tisíc.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit