Škoda si plácla s Unicornem. Zajistí dohled nad dobíječkami

Česká IT společnost Unicorn zajistí provoz sítě dobíjecích stanic pro elektromobily a hybridy v areálu Škody Auto

Škoda si plácla s Unicornem. Zajistí dohled nad dobíječkami
ilustrační foto | zdroj Unicorn

Skupina miliardáře Vladimíra Kováře zvítězila ve výběrovém řízení dceřiné společnosti Škody Ško-Energo, která zajišťuje automobilce energie. Unicorn tak svým systémem ChargeUp pro správu, provoz a údržbu vybaví více než dvě stovky dobíječek v areálu mladoboleslavské automobilky.

Ško-Energo spolu s Unicornem už nějaký čas ChargeUp testovala. Systém má v zásadě dvě součásti. Jednak jde o aplikaci přímo pro řidiče, díky které mohou nalézt nejbližší dobíjecí stanici a která je provede celým procesem dobíjení včetně platby. 

Na druhé straně jde však také o systém pro správu samotných dobíječek ze strany jejich provozovatelů. Ten sleduje stav stanic, sbírá data a koordinuje provoz. To je sice méně viditelná, ale výrazně mohutnější část systému než uživatelská aplikace. 

Vedle Škodovky běží na systém ChargeUp například dobíječky, které letos v brněnském nákupním centru Vaňkovka instalovaly Teplárny Brno, další využívá síť autosalonů Škoda Havex-auto nebo potravinářský řetězec Billa. 

„Považujeme oblast e-mobility za velmi perspektivní, proto jsme ji určili jednou z našich hlavních priorit. Do produktů a řešení pro elektromobilitu významně investujeme, a systematicky tak prohlubujeme naše kompetence,“ dodal Jan Konrád z vedení Unicornu.