Šestadvacet chytrých má plán

Skupina respektovaných německých vědců se shodla na společných doporučeních pro spolkovou vládu, jak dál postupovat při uvolňování opatření spojených s epidemií koronaviru.

Podle německého týdeníku Der Spiegel, který se k doporučením dostal před jejich zveřejněním, je možné kombinovat principy „chytré karantény“ s dodržováním všeobecně známých doporučení, a zároveň znovu otevírat ekonomiku i fungování společnosti. Tedy udržovat rozestupy, nosit roušky, vyhýbat se fyzickému kontaktu, dezinfikovat předměty a prostory, praktikovat velmi časté mytí rukou.

Odborníci se přimlouvají také za brzké otevření škol, a to i na základním stupni, při maximálním počtu 15 žáků ve třídě a používání roušek.

Ale když už jsme u těch ochranných roušek, je tady problém: ani v Německu nejsou k dostání, a úřady tak nějak nemají tu odvahu sdělit občanům, ať si je ušijí sami. V bývalé NDR by se někde ve skříni domácí šicí stroje ještě našli, stejně jako schopnost ušít na nich něco tak jednoduchého, jako je bavlněná rouška.

Ale co ve „starých“ spolkových zemích, kde vlastnoruční ušití podle střihů z Burdy vyšlo z módy o generaci dřív? Vždyť tam i genderově oddělená výuka domácích prací pro dívky je něco, co skončilo v „sedmdesátkách“.

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní