Sentinel tě vidí

Kontrolu nad výplatou zemědělských dotací převezmou družice. Obavy z Velkého bratra má farmářům vykompenzovat úbytek byrokracie

Sentinel tě vidí
Je pole opravdu tak velké, jak tvrdí zemědělec v žádosti o dotaci? Místo časově náročného přeměřování na místě to bude ověřovat umělá inteligence na základě družicových dat. | Shutterstock.com

I obyčejnou louku by měl zemědělec jednou za rok posekat. Tedy aspoň pokud na travní porost pobírá dotace na plochu. Konkrétně tak musí učinit každý rok do konce července. Co zní jako banalita, je však podle výsledků kontrol Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) jedním z nejčastějších případů porušení podmínek pro přidělení unijních peněz.

Pokud kontroloři na neposekanou louku či jiné pochybení narazí, zemědělec o část peněz přijde. Sankce se pohybují v řádu jednotek procent.

Jen v roce 2020 vyplatil SZIF na přímých platbách zemědělcům z evropské kasy 22,7 miliardy korun. SZIF sice stihne prověřit jen pět procent žádostí ročně, na nějakou nesrovnalost však narazí u každé druhé. V součtu tak tuzemští zemědělci přicházejí, ať už kvůli lenosti, nebo z nepozornosti, o nemalé peníze.

Od roku 2023 by k podobným pochybením nemuselo už vůbec docházet. Kompletně se totiž má změnit systém kontroly vyplácených peněz. Namísto časově i personálně náročných fyzických kontrol v místě bude na zemědělce dohlížet umělá inteligence vyhodnocující vesmírná data sesbíraná družicemi Sentinel 1 a Sentinel 2.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit