Senátní volební hra o Vystrčila

Zesnulému prezidentu Václavu Havlovi se již léta plní jeho sen o pestrém Senátu. Letošní volby to jen podtrhují.

Senátní volební hra o Vystrčila
Zajímavý souboj v nadcházejících senátních volbách se odehraje v devátém pražském obvodě. Post senátora obhajuje scénárista David Smoljak, jeho hlavním vyzyvatelem je vojenský historik Eduard Stehlík. | Michal Čížek týdeník HROT

Ani jedna ze sněmovních politických stran nestaví v senátních volbách kandidáty ve všech volebních obvodech. Řada kandidátů má u svého jména připsáno hned několik formací. Mnozí straníci jdou do voleb jako nezávislí a někteří senátoři obhajují v jiném politickém dresu.    

Zdání anarchie by nás ale nemělo klamat. Druhá polovina Havlova snu o horní komoře, kde se vůbec nehraje na politickou příslušnost, totiž neplatí. A platit ani nemůže. Třeba proto, že šéf Senátu je druhým mužem po prezidentovi a jestliže se uvolní prezidentský úřad, mohou na něj přejít i některé důležité pravomoci. Senát má sílu reprezentovat odlišné politické názory či nastolovat alternativní agendu. Za všechno mluví nedávná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.

Prim hraje právě šéf horní komory. O toto křeslo se nepřímo utkají dva dosud stejně silné kluby. Kluby ODS a STAN ve volbách shodně obhajují pouhá dvě křesla. Zvláště důležité pro budoucí rozložení sil a tedy i rozhodnutí, zda bude Vystrčil pokračovat, proto mohou být vzájemné souboje ODS a STAN. Sledovaným místem proto bude devátý pražský obvod, kde obhajuje scenárista David Smoljak (STAN, Piráti,TOP 09) a jeho hlavním vyzyvatelem je vojenský historik Eduard Stehlík, kterého nominovala ODS a podporuje KDU-ČSL. Jiné přímé souboje mohou přijít třeba v obvodech Trutnov, Hradec Králové nebo Česká Lípa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

Máte předplatné?

Přihlásit