Sekera, že ji neuneseš

Vláda ohlásila repete a po loňském plánovaném půlbilionovém schodku si letos dala identický nepředstavitelný ranec dluhu podruhé. Loni se jí rozfofrovat všechno nepovedlo, letos to ale vypadá, že by pět set miliard ještě mohlo být málo.

Že se bude rozpočet masivně překopávat a deficit poroste, bylo jasné, už když se loni v prosinci schvaloval. Došlo totiž k daňové revoluci zrušením superhrubé mzdy, s čímž rozpočet ještě nepočítal. Jenže předpokládaný výpadek ve výši zhruba 87 miliard korun je jen necelou půlkou té sekery, kterou se Babišova vláda chystá přizatnout. Takže výpadek je jistý a menší určitě nebude.

Nově ministerstvo financí čeká snížení výnosu DPH o více než jedenáct miliard, a především počítá se 77 miliardami výdajů navíc. Z toho je 34 miliard na další podporu firmám postiženým covidem, což vzhledem k posunu situace od Vánoc je také stoprocentně vyčerpatelné a možná toho bude i málo. A k tomu je zde ještě 20 miliard pro veřejný sektor, což má být na odměny zdravotníkům, zaměstnancům sociálních ústavů či na testování žáků ve školách, a ty tam také nezůstanou na sušení.

Saldo minus půl bilionu korun je tak velmi reálné, a pokud bude covidová krize nadále léčena dosavadním způsobem, může to být jen horší a horší.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit