Vybrané články
z týdeníku The Economist

Šedesát let cizincem

Turečtí gastarbeitři zestárli a milion a půl z nich dodnes nemá německé občanství

Šedesát let cizincem
ilustrační obrázek | Vojtěch Velický

Irfana Demirbileka do Německa v roce 1968 nevyhnala chudoba ani ambice. Přivábila ho tam krásná auta. Když jednoho dne uviděl před istanbulskou pracovní agenturou frontu, rozhodl se elektrikář Demirbilek, který už dlouho snil o vlastních čtyřech kolech, že se do ní také postaví a požádá o pracovní místo v západním Německu. Země podepsaly v roce 1961 gastarbeitrskou dohodu a krátkodobý výdělek v německých markách postačil na koupi opela nebo brouka od Volkswagenu. Pár měsíců nato vyrazil Demirbilek plný nadšeného očekávání na třídenní cestu vlakem do Kolína nad Rýnem.

Jako v případě řady dalších tureckých gastarbeitrů trvá jeho krátký pobyt v Německu dodnes – a aut si za tu dobu stihl pořídit už několik, směje se.

V 84 letech sedí s manželkou v düsseldorfském divadle, kde právě oba dostali kytice u příležitosti oslav šedesátého výročí gastarbeitrské dohody. Tento okamžik je pro Německo příležitostí zamyslet se nad komplexní historií aktuálně dvouapůlmilionové turecké menšiny, suverénně největší německé minority.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit