Se sirkami ve stohu

Česko čeká snížené hodnocení spolehlivosti, které nejen prodraží dluhy státu, ale především přivře dveře k financování tuzemským firmám.

Že máme vládu, na jejíž nakládání s našimi penězi je třeba se dívat jako na děti, které voliči poslali hrát si se sirkami do stohu, víme dávno. A růst nákladů na provoz státu i masivní expanzi mandatorních výdajů krytých mimořádnými příjmy v době masivního růstu ekonomiky jsme zažili v posledních letech v dostatečných dávkách. Že dluh poroste, přestože daňová kvóta je rok od roku vyšší, bylo jasné.

Málokoho ale napadlo, že Andrej Papandreu Babiš a Jana Venezuela Maláčová v tom stohu fakt začnou těmi sirkami škrtat a rozhazovat je kolem sebe. Souhrn všech dalších výdajů a snižování daní od masakru na dani z příjmu, přes zrušení daně z převodu nemovitosti až po brutální navyšování úhrad zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce činí bratru 150 miliard korun, tedy skoro tři procenta HDP v podobě strukturálního, tedy na vývoji ekonomiky nezávislého deficitu veřejných financí. Toho strukturálního deficitu, který se socani s Babišem zavázali v roce 2014 udržovat po evropském vzoru pod půl procentem HDP podle takzvané dluhové brzdy. To byl fakt dobrý vtip.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit