z týdeníku The Economist
Sbor pekingských papoušků
Nový hongkongský parlament je výsměchem demokracii. Veškerou nezávislost ztrácejí média i instituce

„Demokracie v Hongkongu vzkvétá.“ Tato věta z nedávné bílé knihy Komunistické strany Číny svědčí o dost podivném pojetí demokracie. V pondělí 3. ledna složili poslanecký slib nově zvolení členové hongkongské Zákonodárné rady. Nikdy od chvíle, kdy Čína převzala vládu nad bývalou britskou kolonií, nebyl hongkongský parlament tak poddajný. Až na jediného podporuje všech devadesát zákonodárců státostranu. Čína se o to postarala.
V prosincových volbách mohli kandidovat pouze „vlastenci“, čti fandové komunistické strany. Opozice byla beztak v troskách. Mnoho jejích předních politiků sedělo ve vězení za podíl na demonstracích na podporu skutečné demokracie, které kdysi autonomní území zažívalo v roce 2019. Většina těch, kteří jsou stále ještě na svobodě, se rozhodla ve zmanipulovaných volbách nekandidovat. Volební účast byla rekordně nízká.
Rozdrcená demokracie
Posledních pár dní sloužilo jako připomínka toho, jak rychle a dramaticky se Hongkong změnil od té doby, co začali pekingští komunisté v roce 2020 utahovat šrouby. Policie zatkla redaktory populárního prodemokratického zpravodajského webu a dva z nich obvinila z pobuřování. Zpravodajský portál následně ukončil činnost. Stejný krok vzápětí učinily dva další weby, aby ochránily své zaměstnance. Hongkongská univerzita odstranila sochu připomínající masakr demonstrantů na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Slovo „vzkvétající“ dříve vystihovalo hongkongského politického ducha. Dnes by se spíš dalo mluvit o jeho „rozdrcení“.