Sberbank v Česku končí. ČNB jí odebere licenci

Ruská finanční instituce neustála dopady sankcí a odliv klientů. Ruská „matka“ ponechala evropské pobočky napospas jejich osudu.

Sberbank v Česku končí. ČNB jí odebere licenci
Fronta před pražskou pobočkou ruské banky Sberbank | foto Petr Horník / Právo / Profimedia

Ruské napadení Ukrajiny má první oběť mezi firmami působícími v Česku, konkrétně na bankovním trhu. Česká národní banka dnes oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence společnosti Sberbank. „V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila v nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů,“ informuje centrální banka.

Rozhodnutí ČNB potvrdilo to, co už analytici i klienti tušili od pátku: české pobočce Sberbank vyschly zdroje kvůli „runu“, který majitelé účtů v této finanční instituci zahájili na konci minulého týdne. Banka kvůli tomu už v pátek odpoledne uzavřela pobočky a neotevřela je ani dnes. A už ani neotevře.

Klienti se svých úspor přímo od Sberbank nedočkají, peníze do limitu sto tisíc eur ale dostanou z Fondu pojištění vkladů. Ten spravuje zákonem zřízený Garanční systém finančního trhu. „Garanční systém finančního trhu je připraven zahájit výplatu náhrad pojištěných vkladů podle zákona do výše sto tisíc eur na jednoho klienta, jakmile obdrží příslušné oznámení České národní banky,“ řekla k řešení situace ve Sberbank CZ výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Podle Kadlecové se klienti Sberbank nemusejí o své peníze obávat. „Ubezpečuji vkladatele, že Garanční systém disponuje dostatečným množstvím finančních prostředků k uspokojení všech oprávněných nároků na výplatu náhrad vkladů,“ dodává.

Do stejných problémů jako v Česku se dostaly i další evropské pobočky Sberbank. Evropská centrální banka už včera upozornila, že na pokraji krachu je celá Sberbank Europe, pod niž aktivity na trzích v EU spadají. Sberbank Europe tak nejspíš přijde o licenci a vyklidí pozice také v Rakousku .

ČNB zároveň uklidňuje klienty dalších bank, že problémy Sberbank neohrozí stabilitu českého finančního trhu. „Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ konstatuje guvernér ČNB Jiří Rusnok.