Sberbank dluží 340 milionů sázkové kanceláři Tipsport

Původem ruská Sberbank je v insolvenčním řízení a věřitelé se už hlásí o slovo. Například sázkové skupině Tipsport banka dluží 340 milionů korun. 

Sberbank dluží 340 milionů sázkové kanceláři Tipsport
Sberbank | foto BalkansCat / Shutterstock.com

Ostře sledovaný krach Sberbank se rozjíždí. Hned první pracovní den poté, co správkyně Jiřina Lužová podala na banku návrh na insolvenci, se o slovo přihlásili první významní věřitelé. Místo v prozatímním věřitelském výboru, tedy orgánu, který průběh řízení značně ovlivňuje, požadoval advokát největší sázkové kanceláře v Česku Tipsport. 

Z jejich přípisu soudu vyplývá, že společnostem ze skupiny Tipsport, do které patří třeba také sázková kancelář Chance, vázne v bance s ruskými kořeny přes 340 milionů korun. Pražský advokát Petr Kališ, který u soudu Tipsport zastupuje, argumentuje tím, že právě velikost pohledávky berounské herní skupiny je dobrým důvodem, proč by se její zástupce měl objevit ve výboru. 

Správkyně Lužová totiž zatím navrhla do předběžného věřitelského výboru pět institucí a firem. Ve výboru je tak třeba Garanční systém finančního trhu, který vyplácel drobné střadatele a dle očekávání bude největším věřitelem a také silou v případu. Kromě něj to jsou také ČNB, Kraj Vysočina a statutární město Brno. K velkým věřitelům totiž patří také municipality. Jediným zástupcem firemního sektoru je společnost Stema-tech. 

A právě to se Tipsportu příliš nelíbí. Stema-tech totiž uplatňuje pohledávku ve výši 22 milionů korun. 

„Hodnota pohledávek skupiny Tipsport převyšuje pohledávku společnosti Stema-tech více než patnáctinásobně,“ stojí v prohlášení právního zástupce Tipsportu. Ten tak navrhuje buď zvýšit počet členů výboru na sedm, anebo vyměnit zástupce Stema-techu za zástupce Tipsportu. 

„Věřitel (Tipsport) představuje výrazně větší společnost, která je i s ohledem na vysoký počet zaměstnanců a odpovědnost vůči nim maximálně motivována svou činností přispět k ochraně věřitelských zájmů,“ uvádí advokát Kališ ve jménu největší a nejbohatší sázkové kanceláře na českém trhu.

Dá se ale očekávat, že Tipsportem to nekončí. Své peníze v bance měly další velké ryby českého byznysu a sama Sberbank zároveň údajně láká nejvýznamnější investory a pohledávkové spekulanty. 

Desátou největší banku na českém trhu poslala do kolen válka na Ukrajině a navazující ekonomické sankce. ČNB zahájila správní řízení o odebrání bankovní licence 28. února, kdy reagovala na odliv peněz z banky po útoku Ruska na Ukrajinu. Jen za dva dny lidé v panice vybrali z banky několik miliard korun.

Sberbank začátkem května formálně zamířila do likvidace. Od té doby se likvidátorka Jiřina Lužová pokoušela banku – respektive její aktiva bez bankovní licence – prodat jako jeden celek. Avšak neúspěšně. V pátek minulý týden tak sama podala na Sberbank insolvenční návrh a spustila řešení formou insolvenčního řízení.