Sankce pocítí i evropské banky. V Rusku půjčily miliardy

Ruský trh představoval pro některé velké bankovní skupiny z Evropy zajímavou příležitost. Na Východě mají miliony klientů a úvěry za miliardy.

Sankce pocítí i evropské banky. V Rusku půjčily miliardy
Pobočka Raiffeisen Bank v Petrohradu, ilustrační foto | Profimedia.cz

Bezesporu nejtvrdší zásah dostala kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následujícím sankcím prozatím ruská Sberbank. Ta nechala napospas jejímu osudu svou evropskou dceřinou společnost Sberbank Europe a finanční instituce pod náporem klientů vybírajících peníze zkolabovala a v EU končí.

Potíže ale investoři očekávají i v opačném případě, tedy u finančních institucí s centrálou v Evropské unii, které si otevřely pobočky či dceřiné banky v Rusku. Krachy sice v jejich případě nehrozí, propad cen akcií ale jasně ukazuje, že bez šrámů z krize nevyjdou. Poškodí je navázanost na ruskou ekonomiku a firmy, které kvůli prudce se zhoršující situaci budou méně spolehlivými dlužníky, ale také znehodnocování rublu.

Největší expozici v Rusku mají podle údajů Banky pro mezinárodní platby italské a francouzské finanční domy, a to celkem zhruba 25 miliard dolarů. Následují je rakouské banky s více než sedmnáctimiliardovou expozicí. O koho konkrétně jde?

Úvěry za desítky miliard

Co se objemu poskytnutých úvěrů týče, je evropskou jedničkou v Rusku ruská pobočka rakouské skupiny Raiffeisen Bank International. Klientům na východním trhu poskytla podle agentury Reuters úvěry celkem za 11,6 miliardy eur, což z ní činilo devátou největší úvěrující banku v Rusku. Čtyři pětiny těchto úvěrů jsou přitom v ruské měně, která v posledních dnech oslabila o třetinu. Celková expozice vůči tamnímu trhu je pak zhruba 22miliardová.

Celkem dosahují aktiva skupiny Raiffeisen Bank International v Moskvě 15,8 miliardy eur, tamní pobočka má 8,7 tisíce zaměstnanců a obsluhuje na 4,5 milionu klientů. Podle generálního ředitele firmy Johanna Strobla je ruská „dcera“ zatím v dobré kondici navzdory sankcím a její likviditní pozice je velmi silná.

V každém případě zisky z Ruska činily pro rakouskou bankovní skupinu důležitou část. Agentura Reuters píše, že loni byznys v Rusku přispěl k celkovému zisku skupiny, která v zemi působí od pádu železné opony, ve výši 1,5 miliardy eur celou třetinou.

Více než 1,5 milionu zákazníků v Rusku má také Rosbank, dceřiná firma francouzského bankovního domu Société Générale, který poprvé v Rusku působil už před více než sto lety. Celková angažovanost v Rusku činí osmnáct miliard eur a suma poskytnutých úvěrů dosáhla na konci loňského roku 10,5 miliardy eur. Na dvě pětiny přitom poskytla firmám. Loni zisk Rosbank dosáhl zhruba 150 milionů eur.

Čtrnáctou největší bankou v Rusku je UniCredit Russia, dceřiná firma italského bankovního domu. Expozice v selhání podle Reuters činila v polovině minulého roku celkem 14,2 miliardy eur, z toho přibližně osm miliard tvořily úvěry poskytnuté ruskou dcerou a financové z místních zdrojů. UniCredit nicméně upozorňuje, že její ruská franšíza stojí pouze asi za třemi procenty celkových výnosů.

V Rusku podniká také největší italská finanční instituce – Banca Intesa Sanpaolo. Financovala významné investiční projekty, jako je plynovod Blue Stream nebo prodej podílu v ropném producentovi Rosněfť. Realizuje více než polovinu všech obchodních transakcí mezi Itálií a Ruskem.

Na ruském trhu Intesa Sanpaolo rozpůjčovala 5,6 miliardy eur, což je asi 1,1 procenta z celkových úvěrů. Dceřiné společnosti banky mají na Východě aktiva asi za miliardu eur.