Šance pro domácí zelený plyn

Při hledání náhrady za ruský plyn se často zmiňuje biometan

Potenciál plynu produkovaného v bioplynových stanicích může podle odhadů Evropské komise být za Česko až 1,3 miliardy kubíků ročně, což představuje necelou sedminu tuzemské spotřeby. To je hodně ambiciózní číslo a z energetiky oprávněně zaznívají skeptické hlasy. 

Pro takovou produkci by bylo třeba vystavět stovky nových bioplynových stanic, případně přebudovat ty stávající, které zatím vyrábějí z odpadů, a především kukuřice elektřinu. Riziko, že nové stanice budou polykat hlavně energetické plodiny namísto preferovaného odpadu se všemi negativními dopady na krajinu a životní prostředí, je přitom značné. 

Přesto by bylo chybou biometan odpískat. Při současných cenách energetických komodit se vyplatí investice prakticky do jakéhokoli zdroje nezakládajícího se na ruském plynu, včetně superdrahého jádra. S bonusovým zeleným razítkem by výrobce biometan na trhu zcela jistě udal i s obno­vitelnou přirážkou, když už ne v Česku, tak určitě v zahraničí. Pokud by navíc stát nekladl zbytečné překážky, investice by se obešla zcela bez dotací. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit