Šach nematovič

Slováci zjišťují, jaké to je, mít aktivistu premiérem, a čím dál víc se jich ptá, jestli nakonec nebyl Ficův polomafiánský Směr přijatelnější.

Šach nematovič
Když Igor Matovič nastupoval do úřadu předsedy vlády, mnozí uvěřili, že premiérská odpovědnost z něj udělá politika. To se však evidentně nestalo. | Profimedia.cz

Dlouhá vládní krize na Slovensku vrcholí. Už jsou do ní zataženi všichni. Ochromený parlament neprojednává návrhy na kompenzaci restrikcí ani tzv. respirátorový zákon. Stále více Slováků ztrácí o funkčnosti svého státu poslední iluze. Komentátoři mluví o zradě voličů, kteří poslali pryč Roberta Fica.

Situaci nezvládá především premiér Igor Matovič. Ukazuje se, že jeho politické zkušenosti jsou sice relativně rozsáhlé, ale velmi mělké. Matovič nikdy neřídil obec, ministerstvo ani jiný úřad. Jeho působení v parlamentu bylo více postaveno na teatrálních hádkách, obviňování kdekoho a rozkládání struktur, jichž byl členem, než na systematické politické práci. Začínal jako politický aktivista, prorok a patron nesmiřitelného protikorupčního tažení. Když nastupoval do úřadu předsedy vlády, mnozí uvěřili tomu, že krize a premiérská odpovědnost z něj udělají politika. To se však evidentně nestalo a on zůstal aktivistou.

Nadále „bojuje“ proti korupci metodami, které nezřídka ohrožují věrohodnost bezpečnostních struktur. Poslední obětí se před pár dny stal šéf zpravodajské služby Peter Pčolinský, který je obviněn z korupce. Do funkce jej přitom jmenovala současná Matovičova vláda! Aktivismus potvrzuje i forma jeho oficiální komunikace s veřejností. Jako premiér nemá žádného mluvčího a komunikuje napřímo přes soukromý facebookový profil, kde má 287 tisíc sledujících a kde nechybí konspirační teorie ani hysterické reakce fanynek a oponentů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit