Rychle a do ledové vody

Je povzbudivé slyšet od koaličních politiků, že jsou připraveni revidovat současný státní rozpočet a začít s úspornými opatřeními. Na druhou stranu trochu trnutí vyvolává dojem, že si nejsou úplně vědomi rozsahu problému

Zdravotní stav Miloše Zemana hýbe veřejností a je bezpochyby mediálně vděčným objektem zpravodajství. Vytváření dojmu, že nefunkční prezident nějak komplikuje vytvoření nové vlády a předání moci, je trochu pokrytecké. Ve skutečnosti může být vítězná pětiko­alice ráda, že jí zkušený protihráč neruší kruhy, neháže do jejích vyjednávání nečekané miny, a ona tak může hrát svou hru, která vyvrcholí třicet dnů po volbách ustavením nové Sněmovny, jež s vysokou pravděpodobností bude hlasovat o důvěře nové vládě ještě do Vánoc.

Uzavřené koaliční dohodě a dohodě o sestavení vlády nebude schopen čelit ani s dvanácti Ovčáčky a šesti Mynáři. A pokud zkusí v bezvýchodné situaci alespoň zdržovat, bude nad ním stále viset článek 66 ústavy a možnost rychlého zbavení kompetencí. Lze očekávat, že si předseda Senátu do ustavení Sněmovny vyžádá zprávu lékařského konzilia, která nebude zcenzurována hradní kanceláří.

Babiš se těší do opozice

Je povzbudivé, že od koaličních politiků je slyšet připravenost revidovat současný státní rozpočet a začít s úspornými opatřeními. Na druhou stranu trochu trnutí vyvolává dojem, že si nejsou úplně vědomi rozsahu problému, a zejména dramaticky se měnící ekonomické situace země. Nová vláda bude hozena do studené vody. Možná i proto se Babiš najednou docela těší do opoziční lavice.

Problémem rozpočtu dnes začínají být budoucí příjmy, protože zjevně vstupujeme do krize, jejíž rozsah zatím nelze odhadnout. Vidíme zastavení výroby ve Škodě Auto, za níž je deset procent HDP, ale nevidíme zatím dopady prudce zdražujících energií na průmyslové podniky. Chemičky omezující výrobu kvůli extrémně zdraženému plynu mohou být jen vrcholkem pomalu se vynořujícího ledovce a po Novém roce můžeme být v recesi a s mohutně rostoucí inflací.

Rozpočet by tak měl být střízlivější, pokud jde o příjmy. A je třeba počítat s tlakem na sociální výdaje, protože náklady na elektřinu a teplo tvrdě zasáhnou i středněpříjmové domácnosti. Je tak nutné počítat s miliardami výpadku příjmů z DPH na energie i se speciálními dávkami. Brusel sice slibuje nějaký sociál­ní fond, ale ten je zatím jen na papíře.

Jako komunistické politbyro

A právě Brusel je hned druhou věcí, jíž se musí koalice začít zabývat. Evropská komise minulý týden v první reakci na prudce nastupující energetickou krizi svedla vše na čistě náhodný výkyv na trhu plynu a odmítla, že by s tím měla cokoli do činění její klimatická politika. Dost tím připomíná politbyro naší KSČ, přesvědčené, že za nedostatek toaletního papíru a přebytek lokomotiv nemůže v žádném případě systém plánované socialistické ekonomiky, ale jakési problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích.

Bohužel v koalici chystající vládu je nyní převaha stran, které mají tendenci uvažovat stejně. Jenže bez toho, že vznikne silná skupina nejvíce postižených států prosazující revizi přijatých opatření, u nichž nikdy nebyly provedeny realistické analýzy dopadů, se nic nezmění. A je v našem existenčním zájmu v takové skupině být.