Rusové na ústupu. Už zjišťují, jak se vzdát Ukrajincům

Nechuť Rusů bojovat s Ukrajinci po vyhlášení mobilizace se projevuje různými způsoby. Kromě protestů a hromadného útěku ze země nuceně naverbovaní vojáci zjišťují, jak se co nejdříve vzdát svým protivníkům.

Rusové na ústupu. Už zjišťují, jak se vzdát Ukrajincům
Odvod branců do ruské armády, ilustrační foto | Shutterstock.com

Ukrajina se snaží co nejvíce nabourat morálku Rusů, kteří podléhají mobilizaci. Kromě výzev prezidenta Volodymyra Zelenského, že se mají Rusové hromadně ukrajinským silám vzdávat, zřídila ukrajinská armáda i speciální telefonní linku, kam mohou ruští muži, kteří byli mobilizováni a odvedeni do armády, zavolat. Poradí jim, jakým způsobem se mají vzdát.

„Na naši horkou linku volá spousta nově mobilizovaných Rusů, nebo dokonce i těch, kteří ještě nebyli mobilizováni,“ řekl pro Ukrajinskou Pravdu mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov. Rusy zajímá, jakým způsobem se mají vzdát ukrajinským vojákům, aby zbytečně neumírali pro režim Vladimira Putina.

Jusov dodal, že Rusko už vyčerpalo veškeré dostupné brance v samozvaných proruských republikách v Doněcku a Luhansku, kde se už uskutečnila zfalšovaná referenda o připojení. Podle ruských úřadů v Luhansku hlasovalo pro připojení ke Kremlu 98 procent obyvatel, v Doněcku 99 procent. Území mají být oficiálně začleněna do Ruska v pátek 30. září.

Západ i Ukrajina oznámily, že zmanipulovaná referenda za přítomnosti ruských ozbrojených vojáků nikdy neuznají. Jusov zdůraznil, že nově naverbovaní Rusové, již mají vyztužit frontu, nemají vůbec žádnou motivaci bojovat. 

Do první linie bez výcviku

Britské ministerstvo obrany ve svých pravidelných zprávách z ukrajinského bojiště napsalo, že na vojenské základny už dorazili první nově mobilizovaní muži, ruská armáda ale čelí zásadním problémům, jak logisticky akci zvládnout. Nebude také schopna zajistit novým „posilám“ dostatečný výcvik.

„Nedostatek vojenských cvičitelů a spěch, s nímž Rusko zahájilo mobilizaci, naznačují, že mnoho z odvedených vojáků bude nasazeno do první linie s minimální relevantní přípravou,“ uvedlo ministerstvo s dovětkem, že v případě těchto vojáků bude docházet k velmi vysokým ztrátám. Většina mobilizovaných Rusů neprodělala v posledních letech žádná vojenská cvičení.

Případný výcvik ve vojenských posádkách na rozdíl od západních armád zdaleka nedosahuje potřebné úrovně. Navíc v současné situaci je většina zkušených vojáků, kteří mají cvičit nováčky, už nasazena do bojů. 

Neefektivní mobilizace

Americký think-tank Institut pro studium války (ISW) v tomto kontextu doplnil, že ruská mobilizace je vysoce neefektivní a přináší Kremlu další vysoké náklady ve formě sociálních nepokojů, protože se po celé zemi konají protesty a došlo i k násilným činům při odvodech a zapalování mobilizačních míst. Nově shromážděné síly pak nepřispějí k podstatnému zvýšení bojeschopnosti ruských jednotek. Armádě totiž chybí zkušení důstojníci, zejména nižších hodností. A také dostatek vybavení. 

„Putin pravděpodobně nepřekoná zásadní strukturální problémy při pokusu o mobilizaci velkého počtu Rusů, aby pokračovali ve válce na Ukrajině,“ uvedl ISW. Ruská armáda od roku 2008 prakticky neprovedla žádné reformy, jež by jí umožnily efektivně mobilizovat větší počet vojáků.

Ruský diktátor sice při oznámení částečné mobilizace slíbil, že půjde pouze o muže, kteří už sloužili v ozbrojených silách a mají relevantní vojenské zkušenosti, praxe ale ukázala, že ruští verbíři odvádějí prakticky kohokoli, kdo je v příslušném věku, zejména v odlehlých místech Ruské federace na východě země a na Kavkazu. Rusové se také snaží zemi za každou cenu opustit.

Na pozemních hranicích s Gruzií, Kazachstánem a Mongolskem, které nevyžadují pro Rusy víza, zavládl totální chaos způsobený tisíci Rusů, kteří nechtějí bojovat na Ukrajině. Na některých místech nicméně zřídily ruské úřady stanoviště s vojáky, kteří zadrženým rovnou vypisují povolávací rozkazy.

Další možností, jak se z Ruska dostat, je letecké spojení. Většina letenek do zemí, kam mohou aerolinie bez omezení létat, byla ale okamžitě po oznámení mobilizace vyprodána. Provozovatelé soukromých tryskáčů i charterových letů hlásí obrovský zájem o jejich služby. Některé ruské firmy dokonce pro své zaměstnance zaplatily charterový let, aby je dostaly ze země. Za místo v soukromém letadle se platí v přepočtu 700 tisíc korun, napsal The Guardian.

To si mohou dovolit hlavně synové bohatých oligarchů nebo členů ruského parlamentu. Rusko už do června opustilo patnáct procent ruských dolarových milionářů a dá se čekat, že tento trend v posledních dnech ještě dále zesílí.

Od vyhlášení mobilizace uteklo z „Putinova koncentráku“ minimálně 200 tisíc převáženě mladých a vzdělaných Rusů, uvedlo britské ministerstvo obrany. Kromě dopadů na průběh mobilizace to bude mít další negativní dopad na ruskou ekonomiku.