Vybrané články
z týdeníku The Economist

Rusové si došlápli na izraelskou organizaci. Nejspíš se snaží Tel Aviv zastrašit

Neutralita židovského státu ve válce na Ukrajině se možná začíná drolit

Rusové si došlápli na izraelskou organizaci. Nejspíš se snaží Tel Aviv zastrašit
ilustrační foto | Profimedia.cz

Posledních sedm let Izrael a Rusko na zemi i ve vzduchu pečlivě koordinují své akce na Blízkém východě. Válka na Ukrajině však nyní toto pohodlné uspořádání možná naruší. V polovině července nařídil ruský soud Židovské agentuře pro Izrael, aby uzavřela své kanceláře v Rusku. Agentura sice není oficiální součástí izraelské vlády, ale jedná jejím jménem, když udržuje vztahy mezi Státem Izrael a židovskou diasporou po celém světě. A především usnadňuje emigraci Židů do Izraele.

Rusko-izraelská selanka

Dokud Vladimir Putin letos v únoru neposlal vojska na Ukrajinu, byly vztahy obou zemí dobré. Dokonce i poté, co Rusko v roce 2015 poslalo expediční sbor do Sýrie, aby podepřel hroutící se režim Bašára Asada, se brzy podařilo domluvit modus vivendi. Rusko sice plně ovládalo nebe nad Sýrií, ale umožnilo Izraeli dál bombardovat íránské spojence Syřanů. Ruské a izraelské vzdušné síly si de facto rozdělily syrský vzdušný prostor.

Až v květnu ruská protiletecká baterie vypálila po izraelském letadlu. Izraelský ministr obrany Benny Gantz záležitost zahrál do autu jako „ojedinělý incident“. Rusko poté Izraeli veřejně vzkázalo, aby ukončil veškeré operace nad Sýrií. Izrael­ské nálety přesto dál pokračují.Teď Kreml tvrdí, že uzavření kanceláří Židovské agentury není politickou, ale právní otázkou. Ruské úřady tvrdí, že agentura porušila ruské zákony, když shromažďovala údaje o ruských občanech. Izraelská vláda se na takové vysvětlení dívá skepticky. „Podobné právní problémy se v minulosti vždy řešily v tichosti a bez zbytečného rozruchu,“ uvedl vysoce postavený izraelský představitel. „Je jasné, že je to výsledek tlaku z nejvyšších míst – snaha přimět Izrael, aby se ve válce nepostavil na stranu Ukrajiny.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit