Rusové „mizí“ rekordním tempem. Měsíčně se ruská populace sníží o devadesát tisíc

Tempo poklesu ruské populace mezi lednem a květnem dosáhlo nového rekordu. V průměru přišel ruský stát každý měsíc o 86 tisíc obyvatel.

Rusové „mizí“ rekordním tempem. Měsíčně se ruská populace sníží o devadesát tisíc
Pohřeb v Petrohradu, ilustrační foto | Shutterstock.com

Ruský státní statistický úřad Rosstat přiznal, že je země Vladimira Putina státem, kde se nůžky mezi narozenými a zemřelými stále více rozevírají. Mezi lednem a květnem se ruská populace zmenšila každý měsíc v průměru o 86 tisíc lidí.

Pokles překonal dosavadní rekordní úbytek v roce 2002, kdy Rusové vymírali tempem 57 tisíc lidí za měsíc a ruská populace se za rok zmenšila o 700 tisíc lidí. Nyní se mezi lednem a květnem snížila o 430 tisíc obyvatel na celkových 145,1 milionu. Tempo poklesu je ale v porovnání s rokem 2021 dvojnásobné

Ruská populace se zmenšuje už několik dekád. Na vrcholu byla těsně po rozpadu Sovětského svazu, v roce 1993 činil počet Rusů 148,8 milionu. Podle demografických projekcí bude počet obyvatel Ruska i nadále klesat, v roce 2030 by mělo v největší zemi světa trvale žít jen 140 milionů obyvatel, ke konci století se očekává, že Ruskou federaci – pokud bude ještě existovat – bude obývat pouze 112 milionů lidí.

Podle čísel Rosstatu činil přirozený úbytek populace (nepočítá se migrace) mezi lednem a květnem 355 tisíc obyvatel. Ve stejném období navíc Rusko opustilo dalších 75 300 lidí. V kumulativním součtu ubylo v Rusku od začátku roku 2020 1,6 milionu lidí

V zemi se dlouhodobě rodí málo dětí. Na jednu ženu připadá 1,6 porodu, k udržení populace je potřeba dosáhnout čísla alespoň 2,1. Ruská populace rychle stárne a bude vyžadovat stále více prostředků na zajištění důchodového systému. 

Odhaduje se, že do roku 2050 klesne Rusko z deváté příčky nejlidnatějších zemí světa až na sedmnáctou pozici, přeskočí jej například Mexiko nebo Etiopie.