Ruský trolling nabírá na síle. Cílí na západní politiky i umělce

Kremlem placený trolling se během ruské invaze výrazně změnil, je chytřejší a vypadá přesvědčivěji. Pro skrytou propagandu využívá hlavně čínskou platformu TikTok, kde má volné pole působnosti.

Ruský trolling nabírá na síle. Cílí na západní politiky i umělce
ilustrační foto | Shutterstock.com

Autenticky vypadající účty na platformě TikTok, jež slouží zejména pro sdílení krátkých videí, jsou nyní hlavní ruskou zbraní na internetu. Ruský trolling v posledních týdnech na internetu výrazně zesílil a snaží se infiltrovat veřejné mínění na Západě, aby podryl důvěru ve vedení Ukrajiny a naopak přesvědčil o „pravdivosti“ argumentů suity okolo Putina, proč je třeba denacifikovat Ukrajinu. Nicneříkající termín umožňuje, aby si mohla Moskva cíle své agrese upravovat dle libosti.

Za formu trollingu lze považovat i slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle kterého byl Adolf Hitler židovského původu a to mu nebránilo páchat genocidu na Židech. Tímto výrokem se snažil ospravedlnit útoky na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jenž má také židovské předky. Izrael si už předvolal ruského velvyslance a žádá omluvu. Kreml naopak obvinil Izrael, že podporuje „neonacistický režim“ v Kyjevě.

Darren Linvill z Clemsonovy univerzity v Jižní Karolíně se od roku 2017 zaměřuje na studium chování ruské trollí farmy v Petrohradě, jež se oficiálně nazývá Agentura pro výzkum internetu. Vznikla už v roce 2013 a snaží se zaplevelit internetové diskuse názory, jež mají vyznívat ve prospěch Kremlu, Putina a jeho expanzivní politiky.

Vytváří falešné identity na sociálních sítích, prostřednictvím falešných účtů zadává i reklamu, organizuje diskusní skupiny, demonstrace, poskytuje videohostingové služby. V minulých letech farma zaměstnávala přes tisícovku lidí jen v Petrohradu. Agentuře se přezdívá „trollové z Olgina“, což je čtvrť, kde agentura sídlí. 

Decentralizovaní trollové

Nyní jsou Ruskem placení trollové mnohem více decentralizovaní v různých částech světa, tvrdí americký výzkumník. Pro šíření dezinformací si oblíbili čínský TikTok, který minimálně reguluje proruskou propagandu.

Autenticky vypadající účty mají stovky tisíc sledujících. Soustřeďují se na to, aby vyvolaly pochybnosti o událostech, ke kterým dochází na Ukrajině. Příspěvky vypadají velmi uvěřitelně. Následně se šíří mezi uživateli sociálních sítí, jako je Telegram, Instagram, Twitter, Facebook. Tím se dopad dezinformací zesiluje.

Často se zaměřují na britskou veřejnost, protože vláda Borise Johnsona je jedním z největších spojenců Ukrajiny. Londýn už označil trollí farmu v Petrohradě za centrum operací, jež se zaměřily na politiky a publikum ve Spojeném království, Indii a Jižní Africe.

Placení ruští trollové se také snaží nabírat další „kybernetické vojáky“ zejména přes Telegram, jenž je oblíbený v ruskojazyčných zemích včetně Ukrajiny. Následně spamují kritiky Kremlu na sociálních sítích, včetně světových lídrů, varovalo britské ministerstvo zahraničí. Trollingem jsou zasaženi i hudebníci, jako jsou Daft Punk, David Guetta nebo DJ Tiësto.

Tradiční nástroj: zaplavit internetové diskuse

Ruské „online pruzení“ se zaměřuje na organický obsah, jenž je zveřejňován skutečnými uživateli na sociálních sítích. Pokud není příliš urážlivý, snadno se mezi uživateli šíří. Komentáře pod legitimními účty (nebo i zprávami online médií) jsou podle Linvilla tradičním dezinformačním arzenálem a nejedná se o nic nového. 

Komentáře u účtů, které sleduje velké množství lidí, jsou z pohledu šíření dezinformací nejjednodušší taktikou, jak ovlivnit značný počet lidí. „Ruská agentura v tom má dlouhou historii,“ okomentoval státní trolly z Olgina. 

Dříve bylo hlavním cílem nabourat ruské veřejné mínění (například očerňováním opozičníka Alexeje Navalného), proto psali trollové většinu svých příspěvků v ruštině. Nyní jsou podle britské vlády trollí operace navrženy tak, aby manipulovaly mezinárodním veřejným míněním. Mají očernit Ukrajinu a naopak získat sympatie pro Rusko. 

Linvill vysvětlil, že působení přes TikTok je velmi efektivní a dokáže mezi uživateli účinně ovlivňovat názory. Cílem ruských trollů není, aby lidé věřili v něco nového, ale aby začali pochybovat a nedůvěřovat klasickým informačním zdrojům. „Pokud ničemu nevěříte, nebudete za nic bojovat a je pravděpodobnější, že půjdete s Putinem,“ shrnul strategii Moskvy.