Ruský gulag. Režisér Sokurov byl zadržen na hranicích

Ruský filmový režisér byl zadržen na finských hranicích, když chtěl odletět na konferenci do Milána. Prý to bylo na rozkaz ruského premiéra.

Ruský gulag. Režisér Sokurov byl zadržen na hranicích
Ruský filmový režisér Alexandr Nikolajevič Sokurov na archivním snímku z roku 2011 | foto Shutterstock.com

Světoznámému jednasedmdesátiletému režisérovi Alexandru Sokurovovi, který natočil například filmy Faust nebo Ruská archa, bylo znemožněno upustit Rusko. Údajně to bylo na rozkaz ruského premiéra, řekl umělec nezávislému webu The Insider.

Chtěl odjet autem do Finska a pak pokračovat letadlem na konferenci o uměleckém vzdělávání v Milánu, kde měl vystoupit 22. června. „Na hranicích byly všechny tyto plány zcela zmařeny,“ napsal. Podal už oficiální stížnost k Prezidentské radě pro lidská práva.

„Několik hodin jsme nechápali, co se děje, kde máme doklady a proč nám nebylo dovoleno překročit hranice. Za tu dobu kolem nás jely stovky aut, směly projet celé autobusy plné ruských dětí a dalších občanů, zatímco my jsme tam seděli jako zatčení a čekali na co? Abychom byli zatčeni doopravdy?“ popsal svou čerstvou zkušenost s ruským režimem.

Když bylo jasné, že letecký spoj do Itálie nestihne, měl jej oslovit šéf pohraničníků s tím, že jedná na příkaz „soudruha Mišustina“, jenž je ruským premiérem. Sokurov tvrdí, že ruského šéfa vlády nikdy neviděl a nechápe, proč jej ruský předseda vlády „nenávidí“.

Po stížnosti finské strany ruské úřady odpověděly, že dosud platí anticovidová omezení pro překračování pozemních hranic. Pro opuštění Ruska motorovými vozidly potřebují Rusové podle současných nařízení „oprávněný důvod“. Podle ruské ústavy mají ale občané s ruským pasem právo kdykoli svobodně opustit Ruskou federaci.

Sokurov se v minulých měsících kriticky vyjádřil o válce na Ukrajině s tím, že nechápe ruskou zahraniční politiku. V minulosti se také zastal ukrajinského režiséra Oleha Sencova, kterého Putinův režim věznil za údajný terorismus.