Rusko se bude bránit proti zabavování majetku u západních soudů

Putinova pravá ruka Dmitrij Medveděv hrozí západním zemím, že se Rusové budou právně bránit proti zabírání svých majetků v zahraničí.

Rusko se bude bránit proti zabavování majetku u západních soudů
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv vyhrožuje Západu | foto Shutterstock.com

Bývalý ruský premiér a prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Medveděv oznámil, že se Moskva bude bránit zabavování majetku v zahraničí.

Ruské firmy i jednotlivci, kteří mají v zahraničí „zmrazené“ majetky a aktiva, se budou dovolávat práva u soudů ve Spojených státech, Evropské unii i dalších zemích, uvedl blízký poradce Putina. 

„Naši odpůrci by měli pochopit, že budou čelit velkému počtu případů u soudů,“ pohrozil Západu Medveděv, který byl před několika lety považován za progresivního politika, jenž je vstřícný k ekonomické spolupráci se západními zeměmi.

Od invaze na Ukrajinu, jež se Rusku nedaří podle původních plánů, ale Západ zasypává kritikou a výhrůžkami. Symbolem protiruských sankcí se staly zabavované luxusní jachty a letadla ruských oligarchů.

Zmrazený majetek v Británii – pozemky, budovy, akcie firem, umělecká díla – znamená, že jeho majitelé s ním nemohou nakládat a mít z něj ekonomický prospěch. Není ale právně zabaven. V případě Romana Abramoviče se to týká i vlastnictví fotbalového klubu FC Chelsea.

Medveděv, který je také na sankčním listu Spojených států a EU, spoléhá na nezávislost západních soudů. Kroky proti ruským podnikatelům přirovnal ke španělské inkvizici.

Před několika dny vyvolal pozornost tím, že popsal myšlenkový svět svého vůdce. Putin hodlá vytvořit jednotný „mírový“ prostor od Vladivostoku až po Lisabon v rámci obrovské euroasijské říše. Samotná Ukrajina nemá mít nárok na samostatnou existenci.

Taková vyjádření mohou posilovat obavy, že se ruští vojáci dopouštějí na Ukrajině naplánované genocidy. Rusko naopak tvrdí, že za válečná zvěrstva je zodpovědná Ukrajina, případně Západ.